حوت 06, 1399 18:46 Asia/Kabul
  • پاسخ تند پکن به اظهارات وزیر خارجه انگلیس
    پاسخ تند پکن به اظهارات وزیر خارجه انگلیس

سخنگوی وزارت خارجه چین تحرکات و اظهارات ضد چینی مقام‌های دولت انگلیس با استناد به ادعای نقض حقوق بشر را به شدت محکوم کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین به شدت علیه انگلیس به دلیل استفاده از شورای حقوق بشر سازمان ملل به منظور ترویج «اطلاعات نادرست» علیه چین موضع‌گیری کرد.

دولت انگلیس، یک قطعنامه را به شورای حقوق بشر سازمان ملل پیشنهاد داد که طبق آن چین در رابطه با مسائل مرتبط با تبت، هنگ‌کنگ و اقلیت مسلمانان اویغور به «نقض نظام‌مند حقوق بشر» متهم شده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: « مشخص است که اقدام بریتانیا در توسل به یک قطعنامه درباره این موضوع، با یک انگیزه پنهانی صورت می‌گیرد و هدف از آن بی اعتبار کردن چین است».

وانگ وِن بین ادامه داد: «ما به شدت با این اقدام مخالف هستیم. حُقه‌های بریتانیایی نمی‌تواند جامعه بین‌المللی را فریب دهد».

این مقام چین بر «استانداردهای دوگانه» انگلیس در رابطه با مسائل مرتبط با حقوق بشر تاکید و همچنین اعلام کرد، یک سوم از خانواده‌های انگلیسی دارای فرزند زیر پنج سال، در فقر زندگی می‌کنند.

اظهارات وانگ ون بین به دنبال سخنرانی اخیر «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل مطرح شد که در آن او دولت چین را به نقض گسترده حقوق بشر در داخل مرزهای این کشور متهم کرد.

وزیر خارجه انگلیس در این سخنرانی به طور خاص به نقض حقوق بشر در تبت، سین کیانگ و هنگ کنگ اشاره کرد و وعده داد، لندن به حساب کشی از پکن درباره این موضوعات ادامه خواهد داد.

مقام‌های چین پیش از این بارها اظهارات و ادعاهای مطرح شده علیه این کشور در رابطه با نقض حقوق بشر را رد کرده‌اند.

کلیدواژه