حوت 12, 1399 19:38 Asia/Kabul
  • شکایت سازمان «گزارشگران بدون مرز» از ولی‌عهد سعودی
    شکایت سازمان «گزارشگران بدون مرز» از ولی‌عهد سعودی

سازمان «گزارشگران بدون مرز» از محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی به علت قتل جمال خاشقچی شکایت کرد.

به گزارش القدس العربی، سازمان «گزارشگران بدون مرز» امروز سه شنبه در بیانیه‌ ای اظهار کرد: این سازمان روز دوشنبه شکواییه‌ای علیه «محمد بن سلمان» به دادگاه فدرال در شهر «کارلسروهه» که مختص جرائم بین‌المللی است تقدیم کرده و از ولی‌عهد سعودی بابت «قتل جمال خاشقچی»، «ظلم آشکار و هدفمند به روزنامه‌نگاران عربستانی»، «بازداشت حداقل ۳۳ روزنامه‌نگار» و «بازداشت چهار مقام سعودی» شکایت کرده است.

همزمان سازمان گزارشگران بدون مرز قرار است امروز در پاریس درخصوص وضعیت روزنامه‌نگاران در عربستان کنفرانس خبری برگزار کند.

این سازمان روز شنبه نیز پس از انتشار گزارش دولت آمریکا درخصوص قتل جمال خاشقچی، در بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرد که مسئولان سعودی که در قتل این نویسنده منتقد عربستانی دست داشتند، محاکمه شوند.

دولت آمریکا جمعه گذشته، درباره قتل «جمال خاشقچی» منتقد سعودی و ستون‌نویس روزنامه «واشنگتن پُست» گزارشی منتشر کرد که نشان می‌داد این ترور با دستور مستقیم محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی انجام شده است.

خاشقچی، روزنامه‌ نگار سعودی روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست و از ساکنان ایالات متحده که مقالات انتقادی درباره ولی‌عهد عربستان سعودی می‌نوشت، در اکتبر 2018 به دست عوامل سعودی در داخل کنسولگری عربستان در ترکیه به طرز وحشتناکی به قتل رسید.

کلیدواژه