حوت 13, 1399 10:11 Asia/Kabul
  • فرانسه: قطعنامه علیه ایران در روزهای آینده به رأی گذاشته می‌شود
    فرانسه: قطعنامه علیه ایران در روزهای آینده به رأی گذاشته می‌شود

وزیر امور خارجه فرانسه از به رأی گذاشتن شدن قطعنامه انتقادی علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی روزهای آتی خبر داد.

به گزارش رادیودری، «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه سه‌شنبه شب اعلام کرد که قطعنامه پیشنهادی بریتانیا، فرانسه و آلمان در انتقاد از کاهش همکاری‌های ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، طی روزهای آینده در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رأی گذاشته خواهد شد.

این قطعنامه در حالی قرار است در شورای حکام به رأی گذاشته شود که ایران و روسیه قویاً در خصوص پیامدهای جدی تصویب چنین قطعنامه‌ای به طرف‌های غربی هشدار داده‌اند.

ایران هشدار داده است که تصویب چنین قطعنامه‌ای علیه خود را «غیرسازنده» می‌داند و آن را به‌مثابه پایان بیانیه مشترک 21 فوریه/3حوت بین جمهوری اسلامی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارزیابی می‌کند.

ایران و آژانس 21 فوریه/3حوت توافق کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی‌های برجامی در ایران به طور کامل متوقف شود و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می‌شود. بر این اساس، طبق قانون مجلس شورای اسلامی ایران هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی‌شود.

ایران به دنبال خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام  (8 می 2018)  تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما اروپایی ها هیچ موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌ داده شده برای حفظ این توافق کسب نکردند.

جمهوری اسلامی ایران از 23 فوریه/5حوت اقدامات داوطلبانه تحت برجام را در چارچوب قانون " اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران"  متوقف کرد.  

تگ