حوت 17, 1399 12:06 Asia/Kabul
  • جنبش عدم تعهد تحریم‌های یکجانبه را محکوم کرد
    جنبش عدم تعهد تحریم‌های یکجانبه را محکوم کرد

جنبش عدم تعهد در بیانیه‌ای، ضمن محکوم کردن تحریم‌های غیرقانونی ویک جانبه، برابری در توزیع واکسن کرونا در جهان را خواستار شد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، جنبش عدم تعهد با صدور بیانیه‌ای که به تصویب نمایندگان 120 کشور عضو جنبش در نیویورک رسید، با تاکید بر دسترسی آسان، به موقع، عادلانه و جهانی همه کشورها به واکسن کووید 19،  اتخاد تدابیر فوری و موثر از سوی جامعه بین المللی برای برطرف کردن تحریم‌های غیر قانونی یک جانبه علیه کشورهای عضو جنبش در شرایط کووید 19 را خواستار شد.

در این بیانیه همچنین نسبت به توزیع نابرابر واکسن کووید19 میان کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه که مانع محو کامل بیماری در سطح جهانی می‌شود، به شدت ابراز نگرانی شده و از اقدمات به عمل آمده در چارچوب کواکس برای دسترسی 92 کشور با اقتصاد ضعیف و متوسط به واکسن حمایت شده است.

کشورهای عضو جنبش عدم تعهد همچنین نگرانی عمیق خود را از تصمیم برخی کشوهای معین جهت محدودسازی صادرات واکسن و تجهیزات پزشکی به کشورهای ثالث که تاثیرهای منفی بر تلاش‌های کشورهای در حال توسعه جهت مبارزه با بیماری کرونا می گذارد، ابراز کردند.

طبق آخرین آمار اعلام شده تا کنون صد و 16  میلیون و 753 هزار و 550 نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و دو میلیون و 593 هزار و 707 نفر دیگر جان باخته اند.

کلیدواژه