حمل 09, 1400 10:02 Asia/Kabul
  • واکنش جوبایدن به توافق 25 ساله ایران و چین
    واکنش جوبایدن به توافق 25 ساله ایران و چین

رئیس جمهور آمریکا به امضای توافق 25 ساله ایران و چین واکنش نشان داد و آن را نگران کننده خواند.

 به گزارش رادیو دری به نقل از فارس، «جوبایدن» رئیس جمهوری آمریکا شامگاه یکشنبه (28مارس)به وقت محلی در واکنش به امضای توافق 25 ساله ایران و چین گفت، مدتهاست درباره مشارکت ایران و چین نگران بوده‌ام.

سند برنامه همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین موسوم به برنامه 25 ساله روز شنبه در تهران به امضای "محمدجواد ظریف" و "وانگ یی" وزرای خارجه دو کشور رسید.

در سال 2016 جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین بیانیه مشترک جامع راهبردی دو کشور را صادر کرده و دو طرف برای انعقاد یک برنامه همکاری جامع توافق کردند.

بعد از رایزنی‌ها و مذاکرات روز شنبه(27مارس2021) "محمدجواد ظریف"، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و "وانگ یی"، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین «برنامه همکاری جامع فیمابین  جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین» را در تهران امضا کردند.

این سند ظرفیت‌ها و چشم انداز همکاری دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصادی، فرهنگی و غیره را مورد بحث قرار داده است.

رسانه‌های آمریکایی امضای این توافق را تلاش تهران و پکن برای دور زدن سیاست‌های تحریمی آمریکا و پاسخی به سیاست‌های مقابله جویانه واشنگتن علیه ایران و چین خوانده‌اند.

 

کلیدواژه