ثور 20, 1400 10:30 Asia/Kabul
  • سفیر پیشین بریتانیا: هیچ جایگزین بهتری برای برجام وجود ندارد
    سفیر پیشین بریتانیا: هیچ جایگزین بهتری برای برجام وجود ندارد

سفیر پیشین بریتانیا در ایران درمورد مذاکرات احیای برجام اعلام کرد، از ابتدا هم مشخص بود که مذاکرات سختی درپیش است اما در شرایط موجود هیچ جایگزین بهتری برای رسیدن به اهداف برجام وجود ندارد.

به گزارش رادیودری، «ریچارد دالتون» روز دوشنبه بدون اشاره به خروج غیر قانونی سه سال پیش آمریکا از برجام مدعی شد: آمریکا به سادگی نمی‌تواند تمام تحریم‌های غیر مرتبط با برجام را که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ علیه ایران وضع شد، رفع کند. 

دالتون با این حال ادعا کرد؛ ایران باید در زمان مناسب مواضع خود را تعدیل کند تا به کاهش فشار تحریم‌ها و دسترسی به منابع مالی خارجی که برای رفاه مردم کشور مهم است، دست پیدا کند.

دالتون افزود: به نتیجه مذاکرات خوش‌بین است  بدلیل اینکه هیچ کس ابزار بهتری حتی برای رسیدن به اهداف اولیه برجام ندارد.  

"دونالد ترامپ"، رئیس‌جمهور سابق آمریکا بعد از خروج یکجانبه از برجام در سال 2018،  در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» علاوه بر بازگرداندن تحریم‌های متوقف‌شده ذیل این توافق و اعمال تحریم‌های جدید به سیاست‌هایی تحریک‌آمیز مانند ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روی آورد.

ترامپ به دلیل نداشتن راهبرد در قبال ایران، تشدید بی‌مورد تنش‌ها با این کشور و جدا کردن مسیر آمریکا از متحدانش از سوی منتقدانش آماج انتقادات تند قرار گرفت.

دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» ضمن اعتراف به شکست سیاست فشار حداکثری اعلام کرد که قصد دارد ایالات متحده را به برجام بازگرداند اما تا به حال از انجام اقدامات لازم در این راستا خودداری کرده است.

کلیدواژه