ثور 21, 1400 08:18 Asia/Kabul
  • پاکستان: هیچ تصمیمی برای ارائه پایگاه به آمریکا نگرفتیم
    پاکستان: هیچ تصمیمی برای ارائه پایگاه به آمریکا نگرفتیم

 وزیر امور خارجه پاکستان گفت: گمانه‌زنی‌ها درباره ارائه هرگونه پایگاه در پاکستان به آمریکایی‌ها پس از خروج آنان از افغانستان واقعیت ندارد.

به گزارش رادیو دری، «شاه محمود قریشی» دوشنبه شب پس از بازگشت از سفر رسمی به عربستان، در گفت‌وگو با رسانه‌های پاکستانی گفت: افغانستان باید از طریق مذاکرات درباره آینده خود تصمیم بگیرد و در این خصوص کشورهای همسایه هیچ دخالتی در امور افغانستان ندارند.

وی افزود: راه حل افغانستان در مذاکره است نه جنگ، هرگونه تداوم هرج و مرج در این کشور باعث می‌شود تا پاکستان نیز از آن رنج ببرد.

قریشی در پاسخ به برخی از گمانه‌زنی‌ها مبنی بر تکاپوی ارائه پایگاه هوایی در پاکستان به آمریکا پس از خروج این کشور از افغانستان گفت: این موضوع تنها در حد گمانه‌زنی‌ است و پاکستان هیچ تصمیمی برای ارائه پایگاه‌ به آمریکا ندارد.

گفتنی است، آخرین پایگاه نیروهای آمریکایی در خاک پاکستان در ژوئن 2012 تعطیل و دولت اسلام‌آباد دستور تخلیه آن را صادر کرد. 

حمله مرگبار نوامبر سال 2011 بالگردھای ناتو به پست مرزی ارتش پاکستان در نوار مرزی با افغانستان و جان باختن دستکم 24 نظامی پاکستانی خشم رهبران سیاسی و نظامی این کشور را برانگیخت و در واکنش به آن پاکستان پایگاه هوایی "شمسی" در ایالت بلوچستان را از وجود نیروهای آمریکایی خالی کرد.

کلیدواژه