میزان 10, 1400 13:43 Asia/Kabul
  • پذیرش آتش بس از سوی طالبان پاکستان
    پذیرش آتش بس از سوی طالبان پاکستان

همزمان با تلاش دولت اسلام‌آباد برای آغاز مذاکرات صلح با گروه غیرقانونی "تحریک طالبان پاکستان"، شورشیان این گروه از برقراری آتش بس برای پیشبرد گفت‌وگوها خبر دادند.

به گزارش رادیو دری، رسانه‌های پاکستانی روز شنبه به نقل از منابع امنیتی اعلام کردند: گروه تحریک طالبان برقراری آتش بس ۲۰ روزه را تایید و اعلام کرده است که در این مدت هیچ حمله‌ای علیه ارتش پاکستان انجام نخواهد شد.

تصمیم گروه تحریک طالبان پاکستان برای برقراری آتش بس موقت تنها ساعاتی پس از اظهارات عمران‌خان نخست وزیر این کشور مبنی بر شروع مذاکرات میان طرفین برای برقراری آشتی اعلام  می‌شود.

نخست وزیر پاکستان روز گذشته در مصاحبه‌ای گفت که مذاکرات با عناصر تحریک طالبان با میانجیگری طالبان افغانستان  ادامه دارد.

تصمیم عمران‌خان برای مذاکره با طالبان پاکستان و احتمال عفو آنها با واکنش شدید رهبران سیاسی این کشور مواجه شده است و رهبران اپوزیسیون پاکستان گفته اند که نخست وزیر بدون مشورت با پارلمان و نیروهای سیاسی کشور قدم حساسی برداشته است که تبعات زیادی به دنبال خواهد داشت.

تحریک طالبان پاکستان مسوولیت بسیاری از حملات مرگبار تروریستی در این کشور از جمله حمله به مدرسه پیشاور در دسامبر ۲۰۱۴ را  که دست کم ۱۲۰ کشته برجای گذاشت، بر عهده گرفته است.

دولت پاکستان هشت سال پیش در دوره نخست وزیری  "نواز شریف"  طرح گفت‌وگوهای صلح با شبه نظامیان تحریک طالبان را آغاز کرد و پس از برگزاری چندین جلسه مذاکره میان نمایندگان دوطرف، این روند به دلیل متوقف نشدن حملات تروریستی و آغاز عملیات نظامی از سوی ارتش پاکستان به نتیجه‌ای نرسید و دولت اسلام‌آباد تصمیم به ادامه سرکوب این گروه گرفت.

تکاپوی عمران‌خان برای آشتی با طالبان پاکستان

 

کلیدواژه