میزان 27, 1400 10:43 Asia/Kabul
  • آمریکا ادعای اردوغان درباره خرید جنگنده‌های «اف-۱۶» را رد کرد
    آمریکا ادعای اردوغان درباره خرید جنگنده‌های «اف-۱۶» را رد کرد

وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه واشنگتن هیچ پیشنهادی درباره تأمین مالی فروش جنگنده‌های «اف-۱۶» به آنکارا نداده است، گفت که همچنان درگیر ساز و کار حل اختلاف با ترکیه در مورد «اف-۳۵» است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با رد هرگونه پیشنهاد مالی برای درخواست اف-۱۶ از سوی ترکیه گفت: «وزارت دفاع همچنان درگیر مکانیزم حل اختلاف با ترکیه در مورد اف-۳۵ است اما من قصد ندارم نتیجه را پیش‌داوری کنم».

پیش از این، رئیس‌جمهور ترکیه ادعا کرده بود که آمریکا به این کشور پیشنهاد داده است، از سرمایه‌گذاری انجام شده آنکارا برای پروژه اف-۳۵ برای خرید اف-۱۶ از آمریکا استفاده شود.

رویترز در اوایل ماه جاری گزارش داده بود که ترکیه به آمریکا درخواستی برای خرید ۴۰ فروند جنگنده اف-۱۶ و نزدیک به ۸۰ کیت نوسازی هواپیماهای جنگی خود ارائه کرده است.

واشنگتن در دسامبر سال قبل تحریم‌هایی را علیه آژانس تدارکات نظامی ترکیه به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی ساخت روسیه تحت کاتسا وضع کرد.
«اسماعیل دمیر» رئیس صنایع دفاعی ترکیه  و سه مقام دیگر هدف تحریم ها قرار گرفتند که شامل ممنوعیت کلیه مجوزهای صادرات و مجوزهای صادراتی ایالات متحده به  ترکیه و همچنین توقف دارایی‌ها و محدودیت‌های صدور روادید برای دمیر است.

 

کلیدواژه