میزان 28, 1400 09:08 Asia/Kabul
  • بایدن دنبال محدود کردن نقش تحریم‌ها پس از شکست فشار حداکثری علیه ایران
    بایدن دنبال محدود کردن نقش تحریم‌ها پس از شکست فشار حداکثری علیه ایران

یک روزنامه آمریکایی ضمن اشاره به شکست سیاست‌های تحریمی دونالد ترامپ علیه ایران نوشته، واشنگتن درصدد است استفاده از این اهرم سیاست خارجی آمریکا را محدود کند.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گزارش داد، مقام‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا بعد از ۹ ماه بررسی در سیاست‌های تحریمی گفته‌اند که تحریم کماکان جزو اهرم‌های اساسی سیاست‌گذاری آمریکا خواهد بود اما لازم است استفاده از آن استانداردسازی شود.

مقام‌های خزانه‌داری آمریکا مدعی شده‌اند جهت‌گیری تحریم‌ها به گونه‌ای عوض خواهد شد که وزن تبعات احتمالی آن برای گروه‌های آسیب‌پذیر، مخالفت متحدان و تبعات اقتصادی و ژئوپولتیک در نظر گرفته شود.

وال‌استریت‌ژورنال ادامه داد، این تغییر در سیاست به منزله نقطه عطفی در سیاست خارجی آمریکا پس از استفاده فزاینده دولت‌های متوالی آمریکا از سیاست‌های تحریمی جهت مقابله با دولت‌های معارض با منافع ملی آمریکا محسوب می‌شود. 

تعداد تحریم‌های اعمال‌شده علیه دولت‌ها، شرکت‌ها، مقام‌ها و دیگران طی دو دهه گذشته با رشد ۱۰ برابری روبرو بوده است. این روند، در نهایت به دولت دونالد ترامپ ختم شده که بیشتر از دولت‌های پیشین آمریکا از ابزار تحریم برای مقابله با مخالفان استفاده کرد.

«آدیوال آدیمو»، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا که وظیفه هدایت بازبینی در سیاست‌های تحریمی دولت بایدن را به عهده داشته می‌گوید: «هدف از رویکرد جدید تضمین این است که می‌توان کماکان از تحریم به نحو موثری برای تأمین منافع امنیت ملی استفاده کرد.»

اقدامات آمریکا در زمینه تحریم‌ها بخشی از سیاست موسوم به «چماق و هویج» است که حاکمیت این کشور از طریق آن سعی دارد ایران را برای حضور در مذاکرات هسته‌ای و کسب امتیاز از تهران تحت فشار قرار دهد.

ادعای بی‌اساس وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره تحریم‌ها علیه ایران

کلیدواژه