میزان 28, 1400 09:14 Asia/Kabul
  • رایزنی بلینکن با گروسی درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران
    رایزنی بلینکن با گروسی درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران

وزیر خارجه آمریکا در دیدار با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: واشنگتن از ماموریت آژانس در راستی‌آزمایی عدم اشاعه هسته‌ای در ایران حمایت می‌کند.

به گزارش رادیودری، وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه با «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در گفت‌وگو با مدیر کل آژانس بین‌المللی بدون اشاره به بدعهدی کشورش در برجام گفت: ایران باید به تعهدات راستی آزمایی هسته‌ای خود عمل کرده، اقدامات تحریک آمیز هسته‌ای را متوقف کرده و به دیپلماسی بازگردد.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است که بلینکن گفته است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نقش حساسی را در اجرای تعهدات پیمان عدم اشاعه هسته‌ای ایفا می‌کند که این کار را با اطمینان حاصل کردن درباره ماهیت صلح‌آمیز برنامه‌های هسته‌ای در سراسر جهان و تسهیل استفاده امن و ایمن از فناوری هسته‌ای فراهم می‌کند که این اقدام به مقابله با چالش تغییرات آب و هوایی جهان کمک می‌کند.

نگرانی وزیر خارجه آمریکا از عدم اشاعه هسته‌ای توسط ایران در حالی است که رژیم‌صهیونیستی، نزدیک‌ترین متحد آمریکا در منطقه غرب آسیا همچنان از پیوستن به پیمان منع اشاعه هسته‌ای خودداری می‌کند.

براساس گزارش‌ها، رژیم صهیونیستی دست کم 90 کلاهک هسته‌ای در زرادخانه‌های خود داشته و مواد شکافت‌پذیر کافی برای ساخت بیش از 200 بمب اتمی را در اختیار دارد. 

رافائل گروسی روز سه شنبه نیز در مصاحبه با روزنامه بریتانیایی «فایننشال تایمز» گفت: وی فوراً نیاز دارد که با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای بحث درخصوص آنچه پیشنهادات به منظور تقویت برنامه نظارت «شکننده» این نهاد در ایران خواند، دیدار و گفت‌وگو کند. 

گروسی که هنوز در واشنگتن است، همچنین در جمع خبرنگاران گفت: پیش‌بینی می‌کند به زودی زمان سفرش به تهران مشخص شود و افزود انتظار دارد قبل از نشست شورای حکام آژانس در ماه نوامبر به تهران برود.

روز دوشنبه بود که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیامی توئیتری نوشت برای رایزنی درباره برجام، راستی‌آزمایی هسته‌ای و موضوعات دیگر راهی آمریکا شده است. 

تاکنون شش دور مذاکره در شهر وین برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده اما پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است.

یکی از زمینه‌های اختلاف در این مذاکرات اصرار آمریکا بر حفظ برخی از تحریم‌هایی است که دولت «دونالد ترامپ» بعد از خروج از برجام علیه ایران اعمال کرده است. مضاف بر این، دولت بایدن اعلام کرده هیچگونه ضمانتی نمی‌تواند درباره عدم خروج دوباره دولت‌های بعدی آمریکا از برجام بدهد.

تاکید گروسی بر ضرورت دستیابی به توافقی درباره برنامه هسته ای ایران

کلیدواژه