عقرب 05, 1400 09:44 Asia/Kabul
  • پایان صدراعظمی \
    پایان صدراعظمی \"آنگلا مرکل\"

"فرانک والتر اشتاین مایر" Frank-Walter Steinmeier رئیس جمهور آلمان عصر سه شنبه حکم پایان دوره صدراعظمی "آنگلا مرکل" را به او تحویل داد.

به گزارش رادیودری، "اشتاین مایر" در مراسمی که در کاخ  "بلوو" در برلین برگزار شد، ابتدا حکم پایان دوره صدراعظمی مرکل و سپس احکام پایان کار اعضای کابینه آلمان را تقدیم آن ها کرد.

البته این بدین مفهوم نیست که کابینه مرکل دیگر هیچ مسئولیتی ندارد.

رئیس جمهور آلمان پیش از ظهر امروز با صدور بیانیه‌ای از "آنگلا مرکل"  خواست تا زمان تشکیل کابینه دولت جدید آلمان، به وظایف خود به عنوان صدراعظم ادامه دهد.

براساس قانون اساسی آلمان، اختیارات صدراعظم فدرال و وزرای دولت در روز برگزاری نشست مؤسسان پارلمان به پایان می‌رسد. اگر تا این لحظه کابینه جدید تشکیل نشده باشد که دقیقاً وضعیت امروز آلمان نیز به همین گونه است، دولت قبلی به لحاظ حقوقی از کار برکنار شده، اما بدون هیچ محدودیتی به وظایف خود ادامه خواهد داد.

مذاکرات در مورد تشکیل دولت ائتلافی آینده، هم اکنون توسط 3 حزب "سوسیال دموکرات"، "دموکرات آزاد" و "سبزها" در حال انجام است. احتمالاً نام صدراعظم جدید آلمان در ماه دسامبر اعلام خواهد شد که در این صورت اختیارات دولت فعلی به طور کامل سلب خواهد شد.

انتخابات پارلمانی آلمان سپتامبر 2021 برگزار شد.

حزب سوسیال دموکرات آلمان در این انتخابات با کسب 25.7 درصد آرا به پیروزی رسید.

هر دولت جدید در آلمان برای تشکیل و پیشبرد کار به 50 درصد کرسی‌های پارلمان نیاز دارد، اما هیچ حزبی نمی‌تواند در انتخابات به چنین آرایی دست یابد. لذا احزاب برای تشکیل دولت ناچار به ائتلاف هستند.

اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی آلمان

کلیدواژه