عقرب 29, 1400 10:09 Asia/Kabul
  • درخواست ناتو از آلمان برای نگهداری از بمب‌های اتمی آمریکا
    درخواست ناتو از آلمان برای نگهداری از بمب‌های اتمی آمریکا

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با اتخاذ موضعی جنگ طلبانه گفت، ناتو انتظار دارد آلمان بخشی از اشتراک هسته‌ای این ائتلاف نظامی باقی بماند.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری رویترز، «ینس استولتنبرگ» در اظهارات روز جمعه خود به بمب های اتمی آمریکا در خاک آلمان اشاره کرد که امکان جابجایی آنها در شرایط بحران با جنگنده های آلمانی وجود دارد.

استولتنبرگ در ادامه اظهاراتش تصریح کرد، اشتراک هسته ای حائز اهمیت است، زیرا ترتیبی را برای همکاری و بازدارندگی هسته ای متحدان ناتو فراهم می کند.

دبیرکل ناتو افزود: این مساله به کشوری چون آلمان موقعیت تصمیم گیری می دهد و این امر برای ائتلاف اروپایی بسیار مهم است، زیرا در آن صورت ناتو در مسئله دخیل است.

دولت بعدی آلمان باید درباره جایگزینی جت های جنگنده تورنادو که وظیفه اشتراک هسته ای را برعهده داشته اند، تصمیم گیری کند. برخی قانونگذاران آلمانی با خرید جت های جدید مخالفند.

در همین حال، آمریکا پاییز ۲۰۱۹ تسلیحات هسته‌ای مستقر در پایگاه هوایی بوخل آلمان را به‌طور مخفیانه مدرنیزه کرد.

نیروی هوایی آمریکا اواخر اوت ۲۰۱۹ حدود ۲۰ قبضه سلاح هسته ای ب – ۶۱ را با هواپیمای ترابری نظامی از پایگاه هوایی بوخل به آمریکا منتقل کرد تا نرم افزارهای جدیدی را روی آن نصب کند.

هواپیمای حامل این محموله به شاخه ترابری هوایی ‌۶۲‌ام در شهر تاکومای ایالت واشنگتن تعلق داشت، تنها اسکادران آمریکایی که مجاز است تسلیحات هسته ای و اجزای آن را حمل و نقل کند.

بمب های مستقر در پایگاه بوخل، بخشی از تسلیحات مربوط به توافقی در نظر گرفته می شود که به کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که سلاح هسته ای ندارند، امکان می دهد در برنامه ریزی و آموزش برای استفاده از این نوع سلاح مشارکت داشته باشند.

پارلمان آلمان (بوندستاگ) در سال ۲۰۱۰ به برچیدین بمب های هسته ای آمریکا از آلمان رای داد.

کلیدواژه