قوس 04, 1400 09:07 Asia/Kabul
  • تروئیکای اروپایی: با حسن نیت به مذاکرات وین باز می‌گردیم
    تروئیکای اروپایی: با حسن نیت به مذاکرات وین باز می‌گردیم

سه کشور اروپایی عضو برجام با صدور بیانیه‌ای مشترک در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کردند که با حسن نیت به مذاکرات وین، درباره ازسرگیری اجرای توافق هسته‌ای ایران باز می‌گردند.

به گزارش رادیودری، در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شده، آمده است: ما برای مذاکره با حسن نیت به وین باز خواهیم گشت تا کار را از جایی که بحث‌ها در ژوئن متوقف شد از سر بگیریم.

بریتانیا، آلمان و فرانسه بدون اشاره به اینکه برجام با خروج و کارشکنی های آمریکا از این توافق در چالش های کنونی قرار گرفته است، عنوان کردند: ما متقاعد هستیم که امکان دستیابی و اجرای تفاهم در مورد اقداماتی وجود دارد که موجب می‌شود ایران به پایبندی کامل تعهدات برجامی و ایالات متحده به توافق بازگردد.

طرف‌های اروپایی با نادیده گرفتن بدعهدی‌های خود در عدم اجرای تعهدات برجامی و ضرورت رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا ادعا کردند: ایران باید از فرصت (مذاکرات آتی) برای از سرگیری اجرای برجام استفاده کند. 

تاکنون 6 دور مذاکره در وین میان ایران و گروه چهار به علاوه یک انجام شده و طرف‌ها قرار است دوشنبه اینده پس از پنج ماه وقفه در وین گردهم آیند.   

ایران تا یک سال پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند، فرصت دهد تا برای تحقق این وعده تلاش کنند.

اما پس از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند، در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش خواهد داد. کاهش تعهدات ایران بر اساس مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت می‌گرفت.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مسئولیت پذیر بارها اعلام کرده است که در صورت لغو تمام تحریم‌های آمریکا به نحوی که قابل راستی آزمایی باشد، به اجرای تعهداتش در برجام باز می‌گردد.

امیرعبداللهیان: رفتار متناقض آمریکا یکی از موانع اصلی در مذاکرات

کلیدواژه