قوس 24, 1400 11:14 Asia/Kabul
  • نشست عادی شورای امنیت سازمان ملل درباره روند توافق هسته ای ایران
    نشست عادی شورای امنیت سازمان ملل درباره روند توافق هسته ای ایران

نشست عادی شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه به وقت محلی برای بررسی دوازدهمین گزارش دبیر کل سازمان ملل متحد درباره روند اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ درخصوص توافق هسته ای ایران (برجام) برگزار شد.

به گزارش رادیودری، این نخستین نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از آغاز دور جدید مذاکرات(۹ دسامبر) در وین اتریش است.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد در دوازدهمین گزارش خود از روند اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت با استقبال از مذاکرات وین بر ضرورت رفع تحریم‌های هسته‌ای یکجانبه آمریکا علیه ایران و بهره مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام تاکید کرد.

گوترش در این گزارش با اشاره به دشواری های سال های اخیر در موضوع برجام، همچنان از برجام به عنوان بهترین گزینه برای حل و فصل موضوع هسته ای ایران و دیپلماسی چندجانبه یاد کرده است.

 دبیر کل سازمان ملل در گزارش خود از فعالیت های دیپلماتیک در قالب گفت و گوهای انجام شده در ماه آوریل تا ژوئن گذشته و همچنین نشست های اخیر کمیسیون مشترک برای بازگشت همه طرف ها به تعهدات خود وفق برجام استقبال و درخواست همکاری نزدیک و موثر میان طرف های موضوع را ارائه کرده است. 

دبیرکل سازمان ملل در عین حال بر ضرورت تسریع این فعالیت ها و اجتناب از تاخیر در فرآیند مذاکرات اشاره داشته است.

گوترش مشابه گزارش های اخیر خود بر ضرورت رفع تحریم های هسته ای یکجانبه آمریکا علیه ایران و بهره مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام تاکید می کند و به طور خاص اظهار می دارد که رفع تحریم های مرتبط با حوزه نفتی ایران، فرآیند احیای برجام را تسهیل خواهد کرد.

دولت «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات در شهر وین، پایتخت اتریش زمینه‌های لازم برای بازگشت کشورش به توافق هسته‌ای را فراهم کند.

ایران در روند مذاکرات جاری در وین با توجه به نقض تعهدات مکرر از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی در اجرای مفاد توافق هسته ای ۲۰۱۵ به طرف‌های مقابل اعتمادی ندارد و  برای لغو تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران و تکرار نشدن عهدشکنی های طرف غربی خواستار تضمین و گام های عملی است.

آغاز نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره برجام

کلیدواژه