جدی 02, 1400 08:51 Asia/Kabul
  • شویگو: نیروهای مسلح روسیه ضامن برقراری صلح در قره باغ هستند
    شویگو: نیروهای مسلح روسیه ضامن برقراری صلح در قره باغ هستند

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در نشست عمومی شورای عمومی وزارت دفاع روسیه گفت که پرسنل نیروهای مسلح این کشور ضامن  برقراری صلح در قره باغ کوهستانی هستند.

به گزارش رادیودری، وزیر دفاع روسیه بعد از ظهر چهارشنبه افزود: «بیش از یک سال است که نیروهای حافظ صلح روسیه شرایطی را برای برقراری یک زندگی مسالمت آمیز در قره باغ کوهستانی و مناطق همسایه و کمک به احیای روابط بین  جمهوری آذربایجان و ارمنستان فراهم کرده اند. در حال حاضر هیچ حادثه جدی ثبت نشده است.»

نبرد سال گذشته بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در نوامبر ۲۰۲۰ با توافق آتش‌بس به امضای «نیکل پاشینیان»، رئیس جمهور ارمنستان، «الهام علی‌اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه  پایان یافت و و روسیه به عنوان میانجی این توافق نقش آفرینی کرد.

از آن موقع تاکنون نیروهای صلح بان روسیه در مناطق مرزی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان مستقر هستند. 

روسیه در روزهای گذشته نیز با میانجیگری زمینه آزاد سازی دو نظامی اسیر جمهوری آذربایجان را فراهم کرد.

وزارت دفاع ارمنستان در این زمینه اعلام کرد، در ۱۸ دسامبر ۲۰۲۱(27قوس)، دو «نظامی متجاوز» نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان بعد از عبور از مرز، از سوی  نیروهای مرزبانی یکی از واحدهای نظامی وزارت دفاع ارمنستان بازداشت شدند. در ۲۰ دسامبر/29قوس با میانجیگری روسیه، نظامیان مذکور به دلایل بشردوستانه به جمهوری آذربایجان بازگردانده شدند.

ازسرگیری درگیری بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان

کلیدواژه