جدی 06, 1400 14:55 Asia/Kabul
  • رزمایش نظامی روسیه در مرز‌های غربی در بحبوحه تنش با اوکراین
    رزمایش نظامی روسیه در مرز‌های غربی در بحبوحه تنش با اوکراین

نیرو‌های نظامی روسیه به منظور تمرین دفع حملات هوایی احتمالی، در مرز‌های غربی خود رزمایش نظامی برگزار کردند.

به گزارش رادیودری، در بحبوحه‌ی بن بست سیاسی مسکو و غرب بر سر جاه طلبی‌های کی‌یف در ناتو، نیرو‌های روسیه رزمایش نظامی برای دفع حمله هوایی گسترده از سوی دشمن برگزار کردند.

روسیه ده‌ها هزار نیرو در نزدیکی‌های اوکراین مستقر و اعلام کرده است که هیچ گونه سلاح تهاجمی در این مناطق یا سایر کشور‌های همسایه مستقر نشده است. حدود هزار سرباز روسی در این عملیات شرکت کردند که برخی از آن‌ها پس از پایان رزمایش به پایگاه‌های دائمی خود بازگشتند.

در همین راستا «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرد، در صورتی که غرب نتواند به خواسته‌های او مبنی بر جلوگیری از گسترش ناتو به اوکراین عمل کند، درباره گزینه‌های متعدد دیگر فکر خواهد کرد.

پوتین از غرب خواسته است که به سرعت برای برآورده کردن خواسته‌ها اقدام کند و هشدار داده است که اگر غرب به مسیر «تهاجمی» خود «در نزدیکی خانه ما» ادامه دهد، مسکو اقدامات نظامی-فنی موردنیاز را اتخاذ می‌کند.

اوایل ماه جاری، مسکو پیش نویس اسناد امنیتی را ارائه کرد که طبق آن از ناتو خواسته بود عضویت اوکراین  را نپذیرد و از استقرار نظامی ناتو در اروپای مرکزی و شرقی جلوگیری کند.

آمریکا و متحدانش با استناد به اصل ناتو مبنی بر آزاد بودن عضویت کشور‌های واجد شرایط، از ارائه تضمین به روسیه خودداری کرده اند. 

 

رزمایش مشترک آمریکا و ناتو با اوکراین برای رقابت با روسیه

 

کلیدواژه