جدی 14, 1400 14:22 Asia/Kabul
  • بیانیه مهم قدرت های هسته ای: جهان نباید وارد جنگ هسته ای شود
    بیانیه مهم قدرت های هسته ای: جهان نباید وارد جنگ هسته ای شود

۵ قدرت هسته‌ای جهان با صدور بیانیه‌ای مشترک بر جلوگیری از وقوع جنگ اتمی میان کشورهای دارنده سلاح‌های اتمی تاکید کردند.

به گزارش رادیو دری؛ روسیه، انگلیس، آمریکا، چین و فرانسه در بیانیه مشترک کم‌سابقه ای تأکید کرده‌اند که «جنگ هسته‌ای پیروز ندارد و نباید هرگز وارد آن شد.»

۵ کشور در این بیانیه مدعی شده‌اند که «جلوگیری از جنگ میان ۵ کشور دارنده سلاح‌های هسته‌ای و کاهش مخاطرات راهبردی  را جزو «اصلی‌ترین مسولیت‌های» خود می‌دانند.

در این بیانیه آمده است: « از آنجا که استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تبعات گسترده‌ای دارد تصریح می‌کنیم که این سلاح‌ها -تا زمانی که وجود داشته باشند- بایستی در خدمت مقاصد دفاعی باشند، مانع ستیزه‌جویی شوند و از جنگ جلوگیری کنند. »

قدرت‌های هسته‌ای جهان در بخش دیگری از این بیانیه بر تمایل خود برای همکاری با همه کشورها برای جهت ایجاد فضایی به منظور پیشروی به سوی خلع سلاح اتمی تأکید کرده‌اند.

آمریکا تنها کشور جهان است که تاکنون از بمب اتمی استفاده کرده است.

روز ششم آگوست ۱۹۴۵،آمریکا نخستین بار در جهان بمب اتمی را بر فراز شهر هیروشیما پرتاب کرد و ضمن نابودی این شهر ۱۴۰ هزار نفر را به کام مرگ کشاند.

ایالات متحده تنها سه روز بعد، بمب دوم را بر روی شهر ناگازاکی پرتاب کرد که  در پی  آن ۷۰ هزار نفر دیگر به خاک و خون کشیده شدند.

قدرت بمب‌ اتمی که در شهر هیروشیما منفجر شد معادل ۱۵ هزار تن و قدرت بمبی که روی ناگازاکی انداخته شد معادل ۲۱ هزار تن تی‌ان‌تی بود. دمای زمین در لحظه انفجار بمب به ۴ هزار درجه رسید و باران رادیواکتیوی بر روی دو شهر هیروشیما و ناگازاکی  باریدن گرفت.

نجات یافتگان از بمباران اتمی این دو شهر نیز سرانجام خوشایندی نداشتند و اغلب با سرطان‌های تیروئید، سینه و دیگر انواع سرطان‌ها مواجه شدند.

پنج دهه تلاش برای خلع سلاح هسته ای؛ ضرورت ها و پیامدها

سازمان ملل پیشنهاد ایران را درباره خلع سلاح هسته‌ای تصویب کرد

کلیدواژه