جدی 16, 1400 08:36 Asia/Kabul
  • درخواست کمک قزاقستان از پیمان امنیت جمعی 
    درخواست کمک قزاقستان از پیمان امنیت جمعی 

در پی ناآرامی های اخیر در قزاقستان، قاسم جامرت تاکایف رئیس جمهوری این کشور از سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) خواست که به قزاقستان کمک شود.

به گزارش رادیودری، رئیس جمهوری قزاقستان شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای امنیت این کشور گفت که درخواست کمک از شرکای خود در سازمان پیمان امنیت جمعی را بجا و بموقع می داند.  

به گفته تاکایف، مردم قزاقستان از این درخواست کمک حمایت می کنند و چنین اقدامی برای مقابله با شورش ها لازم است.   

رئیس جمهوری قزاقستان گفت که رویدادهای روزهای اخیر در این کشور را اقدامات خصمانه خارجی می داند که از پیش برنامه ریزی شده و تامین مالی شده است.

در همین حال، تاکایف روز چهارشنبه در پی تظاهرات مردمی در اعتراض به افزایش قیمت گاز مایع در آلماتی و شهرهای استان منگیستاو وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

رئیس جمهور قزاقستان حمله به ادارات و مراکز نظامی را غیرقانونی توصیف کرد و در عین حال گفت: دولت وی بدلیل اعتراضات سقوط نخواهد کرد.

شهرهای آکتائو و ژانائوزین در استان منگیستاو در روزهای اخیر شاهد تظاهرات مردمی در اعتراض به افزایش قیمت گاز مایع خودرو بوده اند.

معترضان از دولت خواستار چشم پوشی از افزایش قیمت گاز خودرو از 60 به 120 تنگه در ازای هر لیتر شده اند.

وزارت انرژی قزاقستان با اشاره به ثابت ماندن حجم تولید سالانه گاز به رغم افزایش مصرف، افزایش قیمت گاز مایع خودرو را اقدامی مناسب برای تنظیم عرضه و تقاضا توصیف کرد.

هر 436 تنگه قزاقستان با یک دلار معاوضه می شود.

اعلام وضعیت فوق العاده در قزاقستان؛ دولت استعفا کرد

آتش ناآرامی ها در قزاقستان شعله ورتر شد

معترضان در قزاقستان اقامتگاه رئیس جمهوری را تصرف کردند

کلیدواژه