جدی 22, 1400 14:36 Asia/Kabul
  • هشدار سازمان ملل درخصوص «بزرگترین فاجعه انسانی جهان» در یمن
    هشدار سازمان ملل درخصوص «بزرگترین فاجعه انسانی جهان» در یمن

سازمان ملل ضمن هشدار جدی درباره وضعیت یمن با عنوان «بدترین و بزرگترین فاجعه انسانی جهان» اعلام کرد: تشدید درگیری ها در یمن، دستیابی به راه حل سیاسی پایدار برای پایان دادن به جنگ در این کشور گنجا دشوار کرده است.

به گزارش رادیودری، سازمان ملل در گزارش های اخیر خود درباره تشدید درگیری ها در یمن به ویژه از ماه دسامبر گذشته، هشدار داد که این وضعیت، چشم انداز دستیابی به راه حل سیاسی پایدار برای پایان دادن به جنگ در این کشور را تضعیف می کند.

طبق اعلام دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، دو سوم جمعیت یمن (حدود ۲۰ میلیون نفر) نیازمند کمک های بشردوستانه وابسته هستند و همچنین ۸۰ درصد مردم یمن زیر خط فقر به سر می برند.

در همین حال، برنامه توسعه ملل متحد نیز هشدار داد که یمن از «بدترین و بزرگترین فاجعه انسانی جهان» رنج می برد و برآورد کرده که بیش از ۳۳۷ هزار نفر از مردم این کشور به طور مستقیم یا غیرمستقیم تا پایان سال ۲۰۲۱، بر اثر درگیری ها (تجاوز به یمن) کشته شده‌اند.

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله سازمان جهانی بهداشت و صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) نیز بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.

سازمان ملل متحد ادامه درگیری در یمن و محاصره غیرانسانی این کشور از سوی ائتلاف متجاوز سعودی را دلیل بروز قحطی و فاجعه انسانی بی‌سابقه در یک قرن گذشته می داند. بسیاری از کارشناسان تشدید حملات اخیر ائتلاف سعودی به یمن را ناشی از شکست این ائتلاف در تحقق اهداف خود در یمن می‌دانند.

هشدار سازمان ملل درباره وقوع فاجعه انسانی در یمن

کلیدواژه