جدی 28, 1400 10:42 Asia/Kabul
  • نماینده روسیه: ایران حق دارد از آمریکا تقاضای ضمانت کند
    نماینده روسیه: ایران حق دارد از آمریکا تقاضای ضمانت کند

میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین در حساب توییتری خود در ارتباط با خواسته ایران از آمریکا جهت ارائه تضمین نوشت که ایران حق دارد از آمریکا تقاضای ضمانت کند.

به گزارش رادیو دری، اولیانوف با بیان اینکه برخی از افراد نمی‌خواهند از سیاست شکست خورده فشار حداکثری درس بگیرند، افزود: ایرانی‌ها کاملا حق دارند در برابر تکرار این ماجراجویی فاجعه‌بار خواستار تضمین باشند.  

 مذاکرات لغو تحریم‌ها در وین، این روزها در حالی پیگیری می‌شود که تیم‌های مذاکره‌کننده از بسیاری از پرانتزها و موارد اختلافی عبور کرده‌اند و رسیدن به یک توافق خوب، به تصمیمات خاص سیاسی واشنگتن درباره مسائل باقی‌مانده و رفع تحریم‌ها، بستگی دارد.

لغو تحریم‌ها و ارائه تضمین‌هایی ایران که بر آن تاکید کرد دارد، دو موضوع مهم در روند مذاکرات وین است.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها از 27 نوامبر/ 6 قوس آغاز شده و گفت‌وگوها به اذعان هیات‌های مذاکره کننده پیشرفت‌هایی کرده است.  ایران و آمریکا از طریق متن مکتوب غیررسمی، نظرات خود را در موضوعات چهارگانه رفع تحریم‌ها، اطمینان از رفع موثر تحریم‌ها، تعهدات هسته‌ای و راستی آزمایی ارائه کرده و هیات‌ها در حال بررسی این متون هستند.   

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شنبه گذشته از رسیدن به یک توافق هسته‌ای ایران ظرف چند هفته آینده ابراز خوش بینی کرد.

رویکرد متناقض غربی ها درباره مذاکرات وین

کلیدواژه