جدی 29, 1400 10:06 Asia/Kabul
  • تاکید روسیه و آلمان بر همکاری برای حصول توافق در روند مذاکرات وین
    تاکید روسیه و آلمان بر همکاری برای حصول توافق در روند مذاکرات وین

روسیه و آلمان بر همکاری برای حصول توافق در روند مذاکرات وین برای لغو تحریم ها تاکید کردند.

به گزارش رادیودری، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «آنالنا بائربوک» وزیر امور خارجه آلمان با اشاره به همکاری گسترده مسکو با برلین درباره برجام و مذاکرات وین برای لغو تحریم ها تاکید کرد، همکاری برای حل و فصل مسائل مرتبط با مذاکرات ایران و گروه 1+4 در پایتخت اتریش و حصول توافق در روند این مذاکرات ضروری است. 

مذاکرات لغو تحریم‌ها در وین، این روزها در حالی پیگیری می‌شود که تیم‌های مذاکره‌کننده از بسیاری از پرانتزها و موارد اختلافی عبور کرده‌اند و رسیدن به یک توافق خوب، به تصمیمات خاص سیاسی واشنگتن درباره مسائل باقی‌مانده و رفع تحریم‌ها، بستگی دارد.

لغو تحریم‌ها و ارائه تضمین‌هایی ایران که بر آن تاکید کرد دارد، دو موضوع مهم در روند مذاکرات وین است.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها از 27 نوامبر/6 قوس آغاز شده و گفت‌وگوها به اذعان هیات‌های مذاکره کننده پیشرفت‌هایی کرده است.  

ایران و آمریکا از طریق متن مکتوب غیررسمی، نظرات خود را در موضوعات چهارگانه رفع تحریم‌ها، اطمینان از رفع موثر تحریم‌ها، تعهدات هسته‌ای و راستی آزمایی ارائه کرده و هیات‌ها در حال بررسی این متون هستند.   

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شنبه گذشته از رسیدن به یک توافق هسته‌ای ایران ظرف چند هفته آینده ابراز خوش بینی کرد.

نشست مذاکره کننده ارشد ایران با نمایندگان اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی

کلیدواژه