دلو 05, 1400 13:52 Asia/Kabul
  • آمریکا مذاکره مستقیم با ایران را خواستار شد
    آمریکا مذاکره مستقیم با ایران را خواستار شد

یک مقام آمریکایی بدون اعلام آمادگی برای عمل به تعهدات برجامی واشنگتن برای «مذاکره مستقیم با ایران» اعلام آمادگی کرد.

به گزارش رادیو دری، «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید نیز شامگاه دوشنبه در کنفرانس خبری خود در واکنش به سخنان «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت که واشنگتن آماده مذاکرات مستقیم و فوری با ایران برای پیشبرد مذاکرات هسته‌ای است.

وزیر خارجه ایران عصر دیروز در نشستی گفته بود:  طرف آمریکایی از طرق مختلف پیام‌هایی را ارسال می‌کند که خواهان سطحی از مذاکره مستقیم با ایران است.

امیرعبداللهیان اضافه کرده بود: شایعات مذاکره مستقیم ایران با آمریکا  به هیچ وجه صحت ندارد، در عین حال اگر در روند مذاکرات به مرحله‌ای برسیم که رسیدن به یک توافق خوب با تضمین بالا لازمه‌اش گفت‌وگو با آمریکا باشد آن را نادیده نخواهیم گرفت.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در توئیتر نوشت: تاکنون ارتباط با هیات آمریکایی حاضر در وین با مبادله نوشتار غیر رسمی انجام شده و نیازی به بیش از این نیز نبوده است و نخواهد بود؛ این روش ارتباطی تنها زمانی با روش‌های دیگر جایگزین می‌شود که توافق خوب در دسترس باشد.

گروه ایرانی مذاکرات در وین را با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران آغاز کرده  اگر چه دولت «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا با اینکه مدعی است که به دنبال احیای توافق هسته‌ای سال 2015 بوده، اما همچنان سیاست فشار حداکثری دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری سابق علیه ایران را حفظ کرده است.

یکی از مهمترین نکاتی که در مذاکرات کنونی میان ایران و گروه 1+4 در حال بررسی است، دریافت تضمین از آمریکا برای خارج نشدن از توافق است، موضوعی که آمریکا هنوز با آن موافقت نکرده است. 

 آغاز مذاکرات ایران و گروه چهار به علاوه یک در وین

خطیب‌ زاده: مذاکرات وین پیشرفت‌ خوبی داشته است

کلیدواژه