حوت 02, 1400 14:10 Asia/Kabul
  • تازه‌ترین تحولات اوکراین؛ شتاب روند خروج ساکنان دونباس
    تازه‌ترین تحولات اوکراین؛ شتاب روند خروج ساکنان دونباس

روندخروج ساکنان منطقه دونباس براثر گلوله باران ارتش اوکراین، شتاب بیشتری گرفته است و تاکنون ۶۱ هزار نفر وارد روسیه شده اند.

وضعیت منطقه دونباس از چهار روز پیش با گلوله باران این مناطق توسط نیروهای اوکراینی بشدت متشنج شده است.

دونباس در شرق اوکراین از مناطق دونتسک و لوهانسک و نیز چند منطقه روس نشین دیگر تشکیل شده و این دو استان در سال ۲۰۱۴ پس از تغییر حکومت در اوکراین به طور یکجانبه از کی یف اعلام استقلال کردند.

به گزارش رادیو دری، «الکساندر چوپریان» وزیر موقعیت های اضطراری روسیه روز دوشنبه گفت: از آغاز اعلام تخلیه ساکنان دونباس و ورود آنها به روسیه ازروز جمعه تاکنون، ۶۱ هزار نفر وارد این کشور شدند.  

به گفته وی، در ۲۴ ساعت اخیر ۹ قطار حامل پناهجویان از مناطق دونباس از استان راستف عازم مناطق دیگر روسیه شدند.

تاکنون ۳۰ جمهوری و استان روسیه برای پذیرش و اسکان پناهجویان اعلام آمادگی کردند.   

از سوی دیگر سازمان پلیس مردمی دونتسک در گزارشی اعلام کرد که در شبانه روز اخیر یک نفر از نظامیان دونتسک در جریان گلوله باران منطقه توسط ارتش اوکراین کشته شد. همچنین در جریان تیراندازی های ارتش اوکراین، دو نفر نیز به شدت مجروح و در بیمارستان بستری شدند.

طبق گزارش دیگری از سازمان پلیس جمهوری دونتسک، بر اثر گلوله باران بخش ترودوفسکایا در حومه منطقه دونتسک از مواضع تیپ زرهی ۵۴ ارتش اوکراین، یک غیرنظامی در ایستگاه اتوبوس کشته شد.

براساس اطلاعات سازمان امنیت جمهوری دونتسک، یک خرابکار اوکراینی نیز در دونتسک کشته شد؛ در کنار بقایای جسد این خرابکار اوکراینی، یک ساک دستی حاوی بمب بجای مانده است.

اخبار تحولات اوکراین در حالی منتشر می شود که غربی ها با آغاز جنگ روانی علیه روسیه، ادعا کرده اند پیامدهای تهاجم احتمالی روسیه به اوکراین، بر کل جهان تاثیر خواهد داشت.

روسیه بارها اعلام کرده است قصدی برای حمله به خاک اوکراین ندارد و در مقابل، تصمیم ارتش اوکراین برای گلوله باران مناطق شرقی این کشور را مغایر با توافقنامه میسنک و اقدامی تحریک آمیز خوانده است.

برگزاری نشست فوق العاده سازمان امنیت و همکاری اروپا به درخواست اوکراین

گروه هفت مدعی پایبندی بر راه‌حل دیپلماتیک برای حل بحران اوکراین شد

کلیدواژه