حوت 03, 1400 09:45 Asia/Kabul
  • پوتین دستور ورود ارتش روسیه به دونتسک و لوگانسک را صادر کرد
    پوتین دستور ورود ارتش روسیه به دونتسک و لوگانسک را صادر کرد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پس از به رسمیت شناختن جمهوری‌های دونتسک و لوگانسک، دستور داد نیروهای حافظ صلح این کشور وارد این مناطق شوند.

ولادیمیر پوتین عصر دوشنبه اعلام کرد که مسکو استقلال جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوگانسک را به رسمیت شناخته و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.

«دنیس پوشیلین» و «لئونید پاسچنیک» رهبران جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگاسنک اوکراین روز دوشنبه از رئیس جمهور روسیه خواسته‌ بودند تا این مناطق را به عنوان جمهوری‌های مستقل به رسمیت بشناسد. هفته گذشته دومای روسیه نیز با ارسال درخواستی از پوتین، خواسته‌ بود تا استقلال جدایی طلبان «دونباس» از اوکراین را به رسمیت بشناسد.

پوتین عصر دوشنبه در گفت وگو با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و اولاف شولتز صدراعظم آلمان، آن‌ها را از نتایج نشست شورای امنیت روسیه در مورد بررسی وضعیت منطقه دونباس با توجه به درخواست سران جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوگانسک آگاه کرده بود. 

منطقه دونباس در شرق اوکراین از مناطق دونتسک و لوگانسک و نیز چند منطقه روس نشین دیگر تشکیل شده و این دو استان در سال 2014 پس از تغییر حکومت در اوکراین به طور یکجانبه از کی‌یف اعلام استقلال کردند.

تازه‌ترین تحولات اوکراین؛ شتاب روند خروج ساکنان دونباس

کلیدواژه