حوت 05, 1400 10:09 Asia/Kabul
  • فرمان پوتین برای آغاز عملیات نظامی ویژه در دونباس
    فرمان پوتین برای آغاز عملیات نظامی ویژه در دونباس

رئیس جمهور روسیه، فرمان آغاز عملیات نظامی ویژه این کشور برای محافظت از منطقه دونباس را صادر کرد.

منطقه دونباس با ساکنان روس تبار در شرق اوکراین واقع شده است و از سال 2014 روس‌های این منطقه، دو جمهوری دونتسک و لوهانسک تاسیس کرده و دولت‌های محلی مستقل از دولت اوکراین تشکیل داده‌ اند.

مقامات جمهوری دونتسک روز سه‌شنبه اعلام کرده بودند، در حمله ارتش اوکراین سه غیرنظامی کشته شدند. همچنین مقامات جمهوری  لوهانسک از کشته شدن ۲ غیرنظامی در نتیجه حملات ارتش اوکراین خبر دادند.

به گزارش رادیودری، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بامداد پنجشنبه در سخنرانی تلویزیونی خود اعلام کرد: روسیه در حال انجام "عملیات نظامی ویژه" در اوکراین است و هدف مسکو غیرنظامی کردن اوکراین است و قصدی برای اشغال اراضی این کشور ندارد.

پوتین گفت: اوکراینی ها سلاح در دست نگیرند و مسئولیت ریخته شدن هر خونی در اوکراین به عهده مقامات این کشور است.

رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه شرایط در شرق اوکراین به گونه ای است که اقدام قاطع مسکو را اقتضا می کند، تاکید کرد: در صورت مداخله کشورهای خارجی، روسیه فورا واکنش نشان خواهد داد.

پوتین با اشاره به اینکه روسیه نمی تواند تهدیدات اوکراین را تحمل کند، افزود: گسترش بیشتر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و استفاده اش از اراضی اوکراین غیرقابل قبول است.

از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز از شنیده شدن صدای تیراندازی در فرودگاه بین‌المللی بوریسپیل در کی‌یف پایتخت اوکراین خبر داد. رویترز همچنین اعلام کرد، تمامی پروازها در فرودگاه‌ کی‌یف لغو شده است.

اوکراین از اتباعش در روسیه خواست این کشور را ترک کنند

کلیدواژه