حوت 07, 1400 09:55 Asia/Kabul
  • تحریم پوتین و لاوروف از سوی اتحادیه اروپا
    تحریم پوتین و لاوروف از سوی اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و سرگئی لاوروف وزیر خارجه این کشور را تحریم کرد.

پس از مدت‌ها گمانه‌زنی درباره بروز تنش میان روسیه و اوکراین، بامداد روز پنجشنبه (پنجم حوت)، نیروهای ارتش روسیه عملیات نظامی خود در خاک اوکراین آغاز کردند و تاکنون در نقاط مختلفی از خاک این کشور پیشروی کرده‌اند.

در دومین روز از درگیری ‌ها در اوکراین روز جمعه صدای چند انفجار در پایتخت این کشور شنیده شد و متعاقب آن آژیر خطر به صدا درآمد. ارتش اوکراین می‌گوید در حوالی شمال کی‌یف در حال مقابله با نیروهای روسیه است که قصد ورود به این شهر را دارند.

این در حالی است که خبر‌های ضد و نقیض از سقوط کی یف پایتخت اوکراین حکایت دارد.

به گزارش رادیو دری، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی جمعه شب پس از نشست روز جمعه شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرنگاران گفت: اتحادیه اروپا ولادیمیر پوتین رئیس جمهور و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است. 

بورل ادامه داد: این نتیجه نهایی گفت‌وگویی است که روز پنج شنبه در شورای اروپا به پایان نرسید و امروز نمایندگان و وزیران اتحادیه اروپا درباره آن تصمیم گرفتند. 

بورل افزود: "بنابراین پوتین و لاوروف به همراه اعضای دوما که از این تجاوز (به اوکراین) حمایت می‌کنند، در فهرست افراد تحریم شده قرار دارند. "

رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در پی تهاجم روسیه به اوکراین، نشست اضطراری در بروکسل برگزار کردند و بر سر تحریم‌هایی که برای تحمیل «عواقب گسترده و شدید» بر مسکو طراحی شده بود، توافق کردند. 

در نتیجه‌گیری نشست اضطراری رهبران اروپایی آمده است: این تحریم‌ها بخش مالی، بخش‌های انرژی و حمل‌ونقل، کالاهای با کاربرد دوگانه و همچنین کنترل صادرات و تأمین مالی صادرات، سیاست روادید، فهرست‌های دیگری از اشخاص روسی را در برمی‌گیرد. 

عملیات نظامی روسیه در اوکراین، دلایل و پیامدها

وزارت دفاع روسیه: به شهرهای اوکراین حمله نمی کنیم

کرملین: هدف روسیه نابودی ارتش اوکراین نیست

کلیدواژه