حوت 27, 1400 12:41 Asia/Kabul
  • چین: ناتو و آمریکا مقصران بحران اوکراین
    چین: ناتو و آمریکا مقصران بحران اوکراین

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت، آمریکا و ناتو به عنوان مقصران اصلی بحران اوکراین، کلید حل و فصل آن را نیز در دست دارند.

به گزارش رادیو دری، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه در نشستی خبری گفت: امیدواریم آمریکا و ناتو به عنوان مقصران بحران اوکراین، بتوانند با تفکر درباره حل این بحران اقدام کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: بسیاری معتقدند که توسعه طلبی ناتو علیه روسیه «اشتباه بزرگی» است اما واشنگتن این هشدارها را نادیده گرفته و بارها در راستای گسترش ناتو به سمت شرق اروپا اقدام کرده است.
لیجیان گفت: «تصمیم آمریکا برای توسعه ناتو به سمت شرق اروپا، مستقیماً با بحران کنونی در اوکراین مرتبط است».
این مقام چینی ضمن محکوم کردن ریاکاری غرب درخصوص نگرانی برای جان غیرنظامیان اوکراینی پرسید، چرا آنها برای مرگ غیرنظامیان در عراق، افغانستان، سوریه، فلسطین و یوگسلاوی نگران نشدند؟
در همین حال «راشا تودی»، به نقل از مشاور رئیس جمهور اوکراین دیروز (پنجشنبه) اعلام کرد، توافق بر سر معاهده صلح با روسیه تا ده روز آینده عملی خواهد شد.
«ولودیمر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین نیز در مصاحبه ای ،گفت: مذاکرات برای پایان دادن به درگیریها با روسیه ادامه دارد اما مسیر مذاکرات دشوار است.
«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین نیز گفت: «امضای سند توافق، مذاکره صریح درباره همه موارد و اجرای آنها می توانند اتفاقاتی که در اوکراین در حال وقوع هستند را سریع متوقف کند».

اذعان زلنسکی به عدم امکان پیوستن اوکراین به ناتو

کلیدواژه