حمل 18, 1401 19:13 Asia/Kabul
  • پارلمان اروپا، تحریم فوری نفت و گاز روسیه را تصویب کرد
    پارلمان اروپا، تحریم فوری نفت و گاز روسیه را تصویب کرد

پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای که روز پنجشنبه به تصویب رسید، تحریم کلی و فوری واردات نفت، گاز و زغال سنگ از روسیه را خواستار شد.

به گزارش رادیو دری، این قطعنامه با رای 513 نماینده پارلمان اروپا از جمله 22 رای مخالف و 19 رای ممتنع به تصویب رسید.

"روبرتا متسولا" (Roberta Metsola) رئیس پارلمان اروپا پس از رای گیری در خصوص این مصوبه غیرالزام‌آور تاکید کرد: موضع پارلمان اروپا مشخص است و قوی‌ترین پیام‌های حمایتی را برای کسانی که در خط مقدم قرار دارند، ارسال می‌کند.

کمیسیون اروپا به 27 کشور پیشنهاد کرده که تحریم‌ها علیه روسیه را با توقف خرید زغال سنگ از این کشور که 45 درصد مجموع واردات اتحادیه اروپا از این حیث را تشکیل می‌دهد و نیز بستن بنادر اروپایی به روی کشتی‌های روسی افزایش دهند.

موضوع تحریم نفت روسیه که 25 درصد مجموع واردات اروپاست و تحریم گاز روسیه که 45 درصد کل واردات این اتحادیه را شامل می‌شود، محور اصلی بحث‌های شدید میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

برلین آشکارا بی میلی خود با اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه را اعلام کرده است.

تحریم نفت و گاز روسیه پس از جنگ در اوکراین، گرچه هنوز به گفته مقامات کشورهای اروپایی روی میز قرار دارد، اما وابستگی قاره سبز و هزینه سنگین راه‌های کشورهای جایگزین برای تامین انرژی، به موضوعی چالش برانگیز تبدیل شده و در اتحادیه اروپا با مخالفان جدی روبه رو است.

وزیر خارجه ایران: روسیه برای لغو تحریم های ایران، مانعی ایجاد نمی‌کند

کلیدواژه