ثور 05, 1401 17:24 Asia/Kabul
  • نگرانی از قدرت گرفتن لو پن؛ عامل پیروزی مکرون
    نگرانی از قدرت گرفتن لو پن؛ عامل پیروزی مکرون

نگرانی از قدرت گرفتن حزب راستگرای افراطی «مارین لو پن»، آرای نامزدهای ناکام دور نخست انتخابات را به سمت «امانوئل مکرون» متمایل کرد.

به گزارش رادیو دری، نظرسنجی‌ها از طرفداران نامزدهای اصلی دور نخست انتخابات نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از پیروزی مکرون در انتخابات دیروز از جلب آرای طرفداران ژان لوک ملانشون نامزد حزب «فرانسه تسلیم ناپذیر»، یانیک ژادو نامزد حزب «اروپ- اکولوژی وسبزها» و والری پکرس نامزد حزب جمهوری‌خواه حاصل شده است.

از این افراد دو تن، ژادو و پکرس، حمایت صریح خود را از مکرون اعلام کرده و هوادارانشان به تمدید دوره ریاست جمهوری او تشویق کردند.

نظرسنجی ها نشان می دهد که ۶۵ درصد از هواداران ژادو و ۵۳ درصد از هواداران پکرس به مکرون رای دادند.

همین نظرسنجی ها از انتقال ۴۲ درصد از آرای هواداران ملانشون به مکرون حکایت دارد. این در حالی است که وی بارها در مورد خطر به قدرت رسیدن مارین لو پن هشدار داد و اما با مخالفت جدی با سیاست های پنج سال گذشته دولت مکرون از وی حمایت نکرد.

ملانشون با کسب ۲۲ درصد آرا و با اختلاف کمی نسبت به مارین لو پن از راهیابی به دور دوم باز ماند.

نظرسنجی نشان می دهد که با وجود ۴۲ درصد از هوادارانی که به مکرون رای دادند، همانطور که پیش‌بینی می شد ۲۴ درصد آنان در دور دوم انتخابات شرکت نکردند و ۱۷ درصد آنان نیز رای سفید به صندوق انداختند.

نظرسنجی ها همچنین نشان می دهد که لو پن توانسته در انتخابات دیروز ۷۳ درصد آرای دیگر نامزد تندرو دور نخست انتخابات اریک زمور را از آن خود کند.

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در دو دور برگزار شد. دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ۲۰۲۲ روز ۱۰ آوریل (۲۱ حمل) برگزار شد و  مکرون  با کسب ۲۷.۶ درصد آرا و مارین لو پن با ۲۳ درصد به دور دوم راه یافتند.

دور دوم نیز دیروز یکشنبه ۲۴‌آوریل (۴ ثور) برگزار شد. رویارویی دیروز دو رقیب با ۵۸.۵۵ درصد رای مکرون در برابر ۴۱.۴۵ لو پن پایان یافت.

پیروزی مکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

کلیدواژه