ثور 15, 1401 06:54 Asia/Kabul
  • زاخارووا: اوکراین واقعیت‌های موجود را بپذیرد
    زاخارووا: اوکراین واقعیت‌های موجود را بپذیرد

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: اوکراین و سایر کشورها باید واقعیت‌های سرزمینی که شامل بازگشت کریمه به روسیه و استقلال دونتسک و لوهانسک بوده را بپذیرند.

به گزارش رادیو دری، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در مصاحبه با یک روزنامه اسپانیایی افزود: باید به انتخاب قانونی و عاقلانه مردم و حق ملت‌ها برای تعیین سرنوشت خود براساس منشور سازمان ملل متحد احترام گذاشته شود و بر این اساس، کریمه به روسیه بازگشته و دونتسک و لوهانسک نیز، به دولت‌های مستقل تبدیل شده‌اند.

از سوی دیگر «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین روز چهارشنبه اعلام کرد، مواضع ناسازگار کی‌یف در مذاکرات صلح با مسکو موجب شده است که روند این مذاکرات هیچ‌ نتیجه ای نداشته باشد.

سخنگوی کرملین در حالی از عدم پیشرفت در مذاکرات مسکو با کی‌یف سخن به میان آورده است که پیش از این «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز تأکید کرده بود که این مذاکرات دشوار است اما همچنان ادامه دارد.

اوکراین و روسیه از 29 مارس/5حوت تاکنون هیچ‌گونه نشست رو در رو درخصوص مذاکرات صلح برگزار نکرده‌اند و جو مذاکرات نیز به دنبال اتهام‌زنی‌های اوکراین مبنی بر حملات روسیه به غیرنظامیان علی‌رغم عقب‌نشینی نیروهای روس از مناطق اطراف کی‌یف تیره و تار شده است و این در حالی است که مقام‌های مسکو بارها تمامی اتهامات غرب و اوکراین را رد کرده‌‌اند.

مسکو بارها اعلام کرده است که عملیات نظامی این کشور در اوکراین با هدف خلع سلاح و نازی زدای اوکراین صورت گرفته است و نیروهای مسلح این کشور تنها زیرساخت‌های نظامی اوکراین و نه مکان‌های غیرنظامی را هدف قرار می‌ دهند.

کرملین: هدف عملیات روسیه بازگرداندن استقلال دونتسک و لوهانسک است

کلیدواژه