ثور 17, 1401 19:43 Asia/Kabul
  • ادعای ناتو درباره تشدید تنش در اوکراین در هفته های آتی
    ادعای ناتو درباره تشدید تنش در اوکراین در هفته های آتی

دبیر کل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) مدعی تشدید بیشتر اوضاع در اوکراین در هفته‌های آینده شد.

جنگ در اوکراین اکنون وارد سومین ماه شده و تاکنون 25 کشور اقدام به ارسال تسلیحات مختلف نظامی برای کی‌ یف کرده‌ اند. روس‌ ها تاکید دارند که قصد اشغال اوکراین را ندارند.

از زمان آغاز جنگ در اوکراین، کشورهای ناتو و متحدانشان از دخالت مستقیم نظامی در این درگیری خودداری کرده ‌اند، اما به اوکراین اسلحه، مهمات و سوخت می ‌رسانند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز شنبه در مصاحبه با روزنامه آلمانی ولت آم زونتاگ ادعا کرد، احتمال استفاده از سلاح اتمی، اوضاع در اوکراین در هفته‌ های آینده را وخیم‌ تر می کند.

همزمان با درخواست‌ های مکرر اوکراین برای پیوستن به ناتو و دریافت کمک‌های چندین میلیون دلاری این کشور از غربی‌ها و در پی تحرکات اخیر غرب در نزدیکی مرز روسیه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور 24 فوریه/5 حوت 1400 در پاسخ به درخواست کمک نظامی سران جمهوری های دونتسک ولوهانسک در شرق اوکراین، دستور حمله نظامی در منطقه دونباس را صادر کرد. بعد از آن، جنگنده‌ها، توپخانه‌ و سامانه‌های موشکی روسیه، مواضع نظامی اوکراین را هدف قرار دادند.

پوتین تاکید کرده است، این حمله به منزله نازی زدایی اوکراین و خلع سلاح این کشور است.

رئیس جمهوری روسیه همچنین هشدار داده است که اقدام کشورهای غربی در ارسال سلاح و مزدور به اوکراین، این کشور را به خون می‌ کشد.

مسکو تاکنون بارها به کشورهای غربی درباره تسلیح اوکراین و نیز بی‌توجهی به نقض حقوق بشر و حملات نیروهای اوکراینی به ساکنین روس تبار در شرق اوکراین هشدار داده است.

کشورهای غربی به‌ ویژه آمریکا طی سال‌ های گذشته از دولت اوکراین حمایت‌ های مالی و نظامی گسترده‌ ای داشته و پس از شروع درگیری‌ ها در این کشور نیز به حمایت‌ های خود در کنار اعزام مزدور ادامه داده‌ اند.

کلیدواژه