ثور 25, 1401 07:31 Asia/Kabul
  • لاوروف: جنگ غرب با روسیه به همه جهانیان آسیب خواهد رساند
    لاوروف: جنگ غرب با روسیه به همه جهانیان آسیب خواهد رساند

وزیر امور خارجه روسیه، پیش بینی زمان پایان جنگ تمام عیار غرب علیه روسیه را دشوار دانست و گفت: پیامدهای منفی این اقدام تنها به روسیه محدود نخواهد شد.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری رویترز، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه به مناسبت هشتادمین روز آغاز جنگ اوکراین در شورای سیاست خارجی و دفاعی مسکو با اشاره به تحریم های اعمال شده غرب علیه مسکو گفت: تمامی غرب، جنگ تمام عیار ترکیبی را علیه ما آغاز کرده اند که به دشواری می توان گفت تا چه زمانی طول خواهد کشید، اما آشکار است که پیامدهای آن بدون استثناء به همه جهانیان آسیب خواهد رساند. 

وزیر خارجه روسیه افزود: ما هر تلاشی برای پرهیز از درگیری مستقیم کردیم، اما اکنون که این چالش به اجرا درآمده، ما نیز آن را می پذیریم.

لاوروف با اشاره به اهمیت روابط مسکو با چین، هند، الجزایر و کشورهای حوزه خلیج فارس، تلاش های غرب را برای منزوی سازی روسیه، محکوم به شکست دانست.

به گفته لاوروف، اتحادیه اروپا اکنون به بازیگری متجاوز در عرصه بین الملل تبدیل شده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه 21 فوریه گذشته(2حوت 1400) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن (24 فوریه) نیز عملیات نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

درگیری‌ها در اوکراین همچنان ادامه دارد.

پوتین: اوکراین علاقه‌ ای به گفت‌وگوهای جدی و سازنده ندارد

کلیدواژه