جوزا 03, 1401 13:51 Asia/Kabul
  • تاکید سازمان ملل بر حمایت فوری از کشورهای آسیب دیده از بحران غذایی
    تاکید سازمان ملل بر حمایت فوری از کشورهای آسیب دیده از بحران غذایی

مجمع عمومی سازمان ملل متحد همزمان با افزایش هشدارها درباره قیمت مواد غذایی در جهان با تصویب قطعنامه ای از جامعه بین المللی خواست به فوریت از کشورهای آسیب دیده در بحران امنیت غذایی از طریق اقدامات هماهنگ حمایت کنند.

به گزارش رادیو دری، سازمان ملل متحد در قطعنامه ای تحت عنوان «وضعیت ناامنی جهانی غذا» که بدون رای گیری به تصویب رسید از طرح دبیر کل برای تشکیل گروه واکنش به بحران جهانی درباره غذا، انرژی و مسائل مالی حمایت کرد.

در این قطعنامه از کشورهای عضو و دیگر افراد ذی نفع خواسته شد کارامدی زنجیره های غذا و کشاورزی را حفظ کنند و بر ضرورت حفظ کانال های تجاری و باز بودن بازارها به منظور جریان غذا، سوخت، کودشیمیایی و دیگر محصولات کشاورزی تاکید شد.

در بندهای دیگری از این قطعنامه از جامعه بین المللی از جمله گروه هفت و گروه 20 خواسته می شود امنیت غذایی را در صدر برنامه های خود قرار داده و از تلاش های چندجانبه برای یافتن راه حل هایی مقرون به صرفه برای این بحران حمایت کنند.

در این متن همچنین از کشورهای عضو و افراد ذی نفع خواسته شده از احتکار مواد غذایی و کالاها خودداری کنند.

دیوید بیزلی رئیس برنامه جهانی غذا (WFP) پیشتر اعلام کرده بود که ناکامی در بازگشایی بنادر در اوکراین اعلان جنگ علیه امنیت غذایی جهانی خواهد بود که منجر به بی‌ثباتی کشورها از قحطی و همچنین مهاجرت خواهد شد.

وزارت امور خارجه روسیه ادعاها در مورد ممانعت از صادرات غلات اوکراین را حدس و گمان خوانده و اخبار منتشر شده در این زمینه را تکذیب کرده‌ است.

تحریم‌های ضد روسیه، شرکت‌های بین‌المللی را مجبور به قطع روابط تجاری طولانی مدت و ترک روسیه کرد و این وضع، باعث اختلال در عرضه شد.

هشدار برنامه جهانی غذا نسبت به کمبود مواد غذایی در جهان

کلیدواژه