جوزا 05, 1401 07:51 Asia/Kabul
  • زاخارووا: مصادره دارایی‌های روسیه از سوی هر کشوری تلافی می شود
    زاخارووا: مصادره دارایی‌های روسیه از سوی هر کشوری تلافی می شود

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: در صورت مسدود شدن دارایی‌های مسکو از سوی هر کشوری با اقدام تلافی جویانه روبه رو خواهد شد.

به گزارش رادیو دری، زاخارووا  روز چهارشنبه در یک نشست خبری در مورد مسدود شدن حساب‌های خارجی روسیه افزود: مسکو چنین اقداماتی را غیرقانونی و ناقض قوانین بین‌المللی می‌داند و باید بگوییم که این اقدامات آغاز نابودی نظام مالی جهانی است.

وی گفت: چنین اقداماتی از سوی کشورهای غربی را می توان تعرض آشکار به اموال حاکمیتی و دزدی آشکار تعبیر کرد. این نه تنها در مورد روابط بین دولتی، بلکه در مورد روابط خصوصی نیز صدق می‌کند.

زاخارووا خاطرنشان کرد: خودداری غرب از اقدام در چارچوب قانونی و مسدود کردن دسترسی افراد و دولت‌های به دارایی‌های خود فضایی خطرناک ایجاد خواهد کرد که در آن دیگر تضمینی برای دارایی‌های شخصی و دولتی در سطح جهان وجود نخواهد داشت.

وی ادامه داد: هرگونه استفاده از بودجه دولت روسیه و شهروندان آن بدون رضایت مالکان قانونی، در واقع حمله به کشور روسیه محسوب می‌شود و این اقدام غیردوستانه با واکنش روبرو خواهد شد.

پیشتر، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پیشنهاد جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر توقیف ذخایر ارز خارجی روسیه و تحویل آن‌ها به اوکراین برای کمک به هزینه بازسازی این کشور را سرقت دانست.

از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین (24 فوریه) با هدف خلع سلاح این کشور، کشورهای اروپایی رویکرد تهدید وتحریم را علیه روسیه اتخاذ و تاکنون پنج بسته تحریمی علیه این کشور تصویب کرده اند.

زلنسکی خطاب به رهبران جهان: روسیه را تحریم‌ حداکثری کنید

کلیدواژه