جوزا 06, 1401 09:35 Asia/Kabul
  • پوتین: در صورت لغو تحریم‌ها، برای غلبه بر بحران غذایی کمک می‌کنیم
    پوتین: در صورت لغو تحریم‌ها، برای غلبه بر بحران غذایی کمک می‌کنیم

رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد، در صورت لغو تحریم‌ها علیه روسیه، مسکو آماده است برای غلبه بر بحران غذایی ناشی از مسدود شدن غلات اوکراین و روسیه به دلیل درگیری‌های جاری، کمک کند.

جنگ روسیه با اوکراین و دامن زدن کشورهای غربی به این بحران، همزمان با بی‌کفایتی سازمان ملل متحد در حل مناقشه، موجب کمبود محصولات کشاورزی و شکل گیری بحران غذایی در جهان شده است.

جنگ‌ها به طور کلی تهدیدی برای امنیت غذایی مناطق درگیر محسوب می‌شوند اما جنگ میان اوکراین و روسیه از آنجا که هر دو از تولیدکنندگان مهم و صادرکنندگان جهانی غلات و دانه‌های روغنی هستند، جهان را با بحران غذایی جدی مواجه کرده است.

به گزارش رادیو دری، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه روز  پنجشنبه  در گفت‌ وگوی تلفنی با "ماریو دراگی" نخست وزیر ایتالیا، اظهار داشت: در صورت لغو تحریم‌ها علیه روسیه، مسکو آماده است تا در غلبه بر بحران غذایی از طریق صادرات غلات و کود، مشارکت قابل توجهی داشته باشد.

بیش از 50 کشور جهان برای گندم خود به روسیه و اوکراین وابسته هستند و این ماده اصلی، حدود یک پنجم کالری و پروتئین جهان را تشکیل می‌دهد. کمبود یا افزایش هزینه گندم به معنای تاثیر بر مواد غذایی ضروری مانند نان، ماکارونی و غلات است. با تشدید بحران اوکراین و تلاش کشورهای جهان برای یافتن تامین کنندگان مختلف، قیمت‌ بسیاری از انواع مواد غذایی در حال افزایش است.

روسیه و اوکراین به ترتیب بزرگترین و پنجمین صادرکنندگان گندم در جهان هستند. 

روسیه از 24 فوریه/5حوت عملیاتی را در اوکراین در راستای  حمایت از جمهوری‌های خودخوانده "دونتسک" و "لوهانسک" آغاز کرده است.

روسیه  اعلام کرده است حمله این کشور به اوکراین به منزله شروع جنگ نیست بلکه اقدامی برای جلوگیری از یک جنگ در سطح جهانی است.

تحریم پوتین و لاوروف از سوی اتحادیه اروپا

کلیدواژه