جوزا 08, 1401 07:56 Asia/Kabul
  • جنگ اوکراین میلیون‌ها نفر را در معرض گرسنگی قرار می‌دهد
    جنگ اوکراین میلیون‌ها نفر را در معرض گرسنگی قرار می‌دهد

معاون سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در مصاحبه‌ای هشدار داد به دلیل جنگ اوکراین ممکن است میلیون‌ها نفر در معرض گرسنگی و قحطی قرار بگیرند.

به گزارش رادیو دری، مائوریتزیو مارتینا، معاون سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در مصاحبه‌ای با روزنامه کوریر ایتالیا گفت: ممکن است به خاطر جنگ روسیه و اوکراین تعداد زیادی از مردم جهان با گرسنگی مواجه شوند که تعداد آنها می‌تواند به ۱۸ میلیون نفر هم برسد.

طبق تخمین این آژانس، در سال ۲۰۲۱ حدود ۵۳ کشور با مشکل کمبود مواد غذایی روبرو شدند که ۲۰۰ میلیون نفر انسان گرسنگی را تجربه کردند.

مارتینا گفت: جنگ روسیه و اوکراین موجب تشدید سناریو قحطی مواد غذایی در جهان شده است و احتمالاً ۱۸ میلیون نفر دیگر نیز به آمار گرسنگان جهان اضافه خواهند شد.  

طبق آمارهای سازمان ملل ۳۶ کشور جهان بیش از ۱۰درصد گندم خود را از روسیه و اوکراین تهیه می‌کردند و حالا جنگ اوکراین موجب قطع روند صادرات گندم به این کشورها شده است.

همانطور که بانک جهانی تخمین زده است، افزایش یک درصدی قیمت مواد غذایی ضروری به معنای گرسنگی احتمالی حداقل ۱۰ میلیون نفر در جهان است.

مارتینا از طرف‌های جنگ در اوکراین خواست که ضمن بازگشایی بنادر دریای سیاه حمل و نقل کالاهای ضروری به خصوص گندم را تسهیل کنند.

کشورهای غربی بارها روسیه را به مسدود کردن بنادر متهم کرده‌اند، اما مسکو این اتهامات را رد می‌کند. واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در شورای امنیت سازمان ملل، هفته گذشته اعلام کرد که کشورش یک کریدور عبور ‌محموله‌های غلات از بندر اودسا باز کرده است ولی به خاطر مین‌گذاری نیروهای اوکراینی کشتی‌ها قادر به ترک بندر نیستند.

به گفته وزارت دفاع روسیه در حال حاضر حدود۷۰ کشتی متعلق به ۱۶ کشور خارجی در بنادر گیر کرده‌اند.

جنگ اوکراین، سایه فقر را بر سر 40 میلیون نفر در جهان می گستراند

کلیدواژه