جوزا 12, 1401 07:17 Asia/Kabul
  • هشدار لاوروف درباره ورود طرف ثالث به جنگ اوکراین
    هشدار لاوروف درباره ورود طرف ثالث به جنگ اوکراین

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه درباره ورود طرف ثالث به جنگ در اوکراین هشدار داد و بر لزوم آگاهی کشورهای غربی درباره تلاش کی‌یف برای گسترش درگیری تأکید کرد.

به گزارش رادیو دری، لاوروف در نشست خبری با همتای سعودی گفت: درخواست اوکراین از کشورهای غربی درباره ارسال سامانه‌های راکتی چندگانه، مصداق تلاش کی‌یف برای گسترش درگیری است.

وزیر امور خارجه روسیه افزود: اوکراین با چنین اقداماتی در تلاش است کشورهای دیگر را وارد درگیری کند.

کی‌یف پیش از این نیز تلاش کرده بود از طریق درخواست از کشورهای غربی جهت ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین، درگیری‌ها در این کشور را گسترش دهد.

آمریکا از پذیرش این درخواست امتناع کرد و سخنگوی کاخ سفید در واکنشی گفت: در صورت اعلام منطقه پرواز ممنوع، نظامیان آمریکایی مجبور خواهند شد هواپیماهای جنگی روسیه را هدف قرار دهند.

این در حالی است که نشریه وال استریت ژورنال مدعی شد دولت آمریکا قرار است به‌عنوان بخشی از کمک‌های چهل میلیارد دلاری به اوکراین، به این کشور سامانه‌های راکتی دوربرد چندگانه تحویل دهد.

«آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در واشنگتن در واکنشی، درباره ارسال سامانه‌های موشکی آمریکایی به اوکراین هشدار داد و گفت: ارسال چنین سامانه‌هایی به اوکراین توسط آمریکا، خطر تشدید درگیری در اوکراین را به طور قابل توجهی افزایش خواهد داد.

پس از هشدار تند این دیپلمات روس، روز دوشنبه «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا گفت که واشنگتن سامانه‌های موشکی که بتواند به خاک روسیه برسد، به اوکراین نخواهد داد.

«دیمیتری مدودوف» معاون رئیس شورای امنیت روسیه نیز از این اظهارات بایدن استقبال کرد و آن را اقدامی «منطقی» توصیف کرد.

هشدار لاوروف درباره خطر وقوع جنگ جهانی سوم

لاوروف: اروپا بازنده جنگ اوکراین است

کلیدواژه