جوزا 27, 1401 15:36 Asia/Kabul
  • سفر علمای پاکستانی به افغانستان برای پیشبرد مذاکرات با گروه تحریک
    سفر علمای پاکستانی به افغانستان برای پیشبرد مذاکرات با گروه تحریک

دولت پاکستان با هدف پیشبرد مذاکرات سازش با گروه افراطی "تحریک طالبان پاکستان" هیاتی متشکل از علمای ارشد این کشور را به کابل اعزام می کند.

سخنگوی دولت پاکستان دوهفته پیش برای نخستین بار از زمان آغاز مذاکرات این کشور با گروه تحریک طالبان پاکستان با پادرمیانی طالبان افغانستان، با تایید اقدامات طرفین برای پیشبرد روند سازش، گفت: دولت اسلام‌آباد از برقراری آتش‌بس با طالبان پاکستان استقبال می‌کند.هدف از این مذاکرات متقاعد کردن سرکردگان گروه افراطی "تحریک طالبان پاکستان" برای نرمش در مذاکرات سازش و پیشبرد پیمان آتش‌بس بین طرفین اعلام شده است.

به گزارش رادیو دری، منابع خبری‌ پاکستان اعلام کردند: پس از عدم موفقیت سران قبایل این کشور برای متقاعد کردن طالبان پاکستان در جریان سفر اخیر آنان به افغانستان، دولت اسلام‌آباد خواهان نقش آفرینی علمای پاکستان از جمله آن دسته از چهره‌هایی که روابط نزدیک با شبکه حقانی به عنوان میانجی‌گر مذاکرات پاکستان و گروه تحریک طالبان دارند، است.

براساس این گزارش قرار است ظرف چند روز آینده یک هیات ۱۳ نفره به ریاست «مفتی تقی عثمانی» از پاکستان به کابل سفر کند.

دستور کار اصلی این سفر تلاش برای نرمش در مواضع سرکردگان تحریک طالبان پاکستان در راستای پیشبرد مذاکرات صلح، برقراری دائمی آتش‌بس و از همه مهمتر عقب نشینی از برخی خواسته‌ها مانند لغو الحاق مناطق قبایلی به ایالت خیبرپختونخوا، عنوان شده است.

به گفته وزیر اطلاع رسانی پاکستان، روند مذاکرات کنونی با طالبان پاکستان از حمایت رهبران سیاسی و نظامی کشور برخوردار است. با این حال «بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان و رئیس حزب مردم و اعلام کرد که پارلمان‌ کشور باید در مورد این ابتکار جدید در راس امور قرار بگیرد.

تحریک طالبان پاکستان مسئولیت بسیاری از حملات مرگبار تروریستی در این کشور از جمله حمله به مدرسه پیشاور در دسامبر ۲۰۱۴ که دست کم ۱۲۰ کشته برجای گذاشت را بر عهده گرفته است.

دولت پاکستان هشت سال پیش در دوره "نواز شریف" نخست وزیر وقت این کشور طرح گفت‌وگوهای صلح با شبه نظامیان تحریک طالبان را آغاز کرد و پس از برگزاری چندین جلسه مذاکره میان نمایندگان دوطرف، این روند به دلیل عدم توقف حملات تروریستی و آغاز عملیات نظامی از سوی ارتش پاکستان، به نتیجه‌ای نرسید و دولت اسلام‌آباد تصمیم به ادامه سرکوب این گروه گرفت.

تشکیل کمیته حزب مردم پاکستان برای اجماع سیاسی درباره مذاکرات با گروه تحریک طالبان

کلیدواژه