جوزا 29, 1401 08:06 Asia/Kabul
  • بورل: روسیه جهان را در معرض خطر قحطی قرار می دهد
    بورل: روسیه جهان را در معرض خطر قحطی قرار می دهد

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: روسیه با محاصره محموله های غلات اوکراین و ایجاد محدودیت در صادرات، جهان را در معرض خطر قحطی قرار می دهد.

به گزارش رادیو دری، بورل اعلام کرد که ما آماده همکاری با سازمان ملل و شرکای خود برای جلوگیری از هرگونه تأثیر ناخواسته بر امنیت غذایی جهانی هستیم.

به گفته مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روسیه دریای سیاه را به یک منطقه جنگی تبدیل کرد و از حمل و نقل غلات و کود از اوکراین جلوگیری می کند و همچنین در حال اعمال سهمیه و مالیات بر صادرات غلات خود است.

وی ادامه داد: تحریم های اعمال شده توسط اتحادیه اروپا علیه روسیه صادرات هیچ گونه کالای کشاورزی و دریافت هزینه چنین صادرات روسیه را منع نمی کند، مشروط بر اینکه افراد یا نهادهای تحریم شده در آن دخیل نباشند.

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده پیشتر  در نشریه نشنال اینترست نوشت: تحریم های غرب به یک عامل نامطلوب مهم در بحران غذایی تبدیل شده است، اما غرب تصمیم گرفته است صرفا روسیه را مسئول و مقصر افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی جلوه دهد. 

همزمان با درخواست‌های مکرر اوکراین برای پیوستن به ناتو و دریافت کمک‌های چندین میلیون دلاری این کشور از غربی‌ها، حمله نظامی روسیه به اوکراین از 24 فوریه/5حوت و با دستور «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه آغاز شده است.

با گذشت چهار ماه از جنگ اوکراین، واکنش‌ها به حمله نظامی روسیه، ارسال تسلیحات به اوکراین و بروز تبعات آن در زمینه‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی همچنان ادامه دارد.

جنگ اوکراین میلیون‌ها نفر را در معرض گرسنگی قرار می‌دهد

کلیدواژه