سرطان 11, 1401 13:07 Asia/Kabul
  • سازمان جهانی بهداشت خواستار اقدام فوری علیه آبله میمون شد
    سازمان جهانی بهداشت خواستار اقدام فوری علیه آبله میمون شد

سازمان جهانی بهداشت، خواستار «اقدام فوری» برای مهار گسترش آبله میمون در مواجهه با موارد رو به افزایش این بیماری ویروسی در اروپا شد.

به گزارش رادیو دری به نقل از یورونیوز، هشدار سازمان جهانی بهداشت بر «اقدام فوری» در حالی از سوی نهاد متولی بهداشت سازمان ملل متحد مطرح شده که موارد ابتلا به آبله میمون در اروپا طی دو هفته به میزان سه برابر افزایش داشته است.

هانس کلوگه، رئیس دفتر اروپایی سازمان جهانی بهداشت روز جمعه در بیانیه‌ای از کشورهای اروپایی خواست «طی هفته‌ها و ماه‌های آینده تلاش‌های خود را برای جلوگیری از شیوع آبله میمون در یک منطقه جغرافیایی بزرگ‌تر افزایش دهند.»

کلوگه در این خصوص تصریح کرد: «اگر می‌خواهیم مسیر رقابتی فعلی مقابله با شیوع این بیماری را تغییر دهیم، اقدام فوری و هماهنگ کشورها ضروری به نظر می‌‌رسد.»

بر اساس داده‌های منتشر شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، در اروپا اکنون بیش از ۴ هزار و پانصد مورد ابتلای تایید شده آزمایشگاهی به بیماری آبله میمون ثبت شده که نسبت به اواسط ماه گذشته میلادی افزایشی سه برابری را نشان می‌دهد.

این افزایش همچنین شامل ۹۰ درصد موارد ثبت شده در جهان از اواسط ماه مه گذشته می‌شود، وقتی که بیماری آبله میمون تا آن زمان تنها در ده کشور آفریقایی شیوع داشت و به تدریج شروع به گسترش در اروپا کرد.

اروپا که اکنون به کانون تازه‌ای برای شیوع بیماری آبله میمون تبدیل شده، در دست کم ۳۱ کشور و منطقه از آن موارد ابتلا با بیماری آبله میمون ثبت و گزارش شده است.

تشکیل کمیته اضطراری در سازمان جهانی بهداشت برای بررسی شیوع "آبله میمون" در جهان

کلیدواژه