سرطان 29, 1401 17:17 Asia/Kabul
  • وزیر داخله تاجیکستان: وعده طالبان برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر عملی نشده است
    وزیر داخله تاجیکستان: وعده طالبان برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر عملی نشده است

وزیر امور داخله تاجیکستان گفته است که تلاش حکومت موقت طالبان برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر از افغانستان موفق نبوده و وعده رهبر طالبان در این زمینه عملی نشده است.

به گزارش رادیو دری، «رمضان رحیم‌زاده» وزیر داخله تاجیکستان افزود: تصمیم و تدابیر حکومت موقت طالبان درباره مبارزه با تولید مواد مخدر نتیجه روشنی نداشته و روند قاچاق مواد مخدر به تاجیکستان کاهش نیافته است.

وی اظهار کرد: در نیمه اول سال 2022 نهادهای داخلی تاجیکستان یک تن مواد مخدر شامل 54 کیلوگرم هروئین، 402 کیلوگرم تریاک، 403 کیلوگرم حشیش و 128 کیلوگرم ماری‌جوانا کشف و ضبط کرده‌اند.

ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان 14 حمل با صدور فرمان ممنوعیت کشت خشخاش اعلام کرد استعمال و انتقال، خرید و فروش، واردات و صادرات و تولید هرگونه مواد نشئه‌آور در سراسر افغانستان ممنوع است.

بر اساس آمارهای دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل در افغانستان، زمین‌های زیر کشت خشخاش در سال 2001 در افغانستان حدود 8 هزار هکتار بود.

پس از حمله آمریکا به افغانستان سیر صعودی تولید مواد مخدر در این کشور نه‌تنها متوقف نشد، بلکه در سال 2017 زمین‌های زیر کشت خشخاش به 224 هزار هکتار افزایش یافت.

پلیس مواد مخدر ایران: طالبان به وعده ممنوعیت کشت خشخاش عمل نکرده است

کلیدواژه