اسد 05, 1401 08:42 Asia/Kabul
  • واکنش آمریکا به تصمیم روسیه درباره خروج از ایستگاه فضایی بین المللی
    واکنش آمریکا به تصمیم روسیه درباره خروج از ایستگاه فضایی بین المللی

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، واشنگتن تصمیم روسیه برای پایان دادن به مشارکت خود در ایستگاه فضایی بین المللی را یک "تحول ناگوار" دانست.

ایستگاه فضایی بین المللی که مدلی از همکاری بین المللی میان اروپا، ژاپن، آمریکا و روسیه است، در سال 1998 ایجاد شده است.

روسیه نقشی کلیدی در حفظ این ایستگاه در مدار دارد، اما برخی از فضاپیماهای آن تحت تأثیر تحریم‌های جدید غرب علیه روسیه  به بهانه جنگ اوکراین قرار گرفته است.

به گزارش رادیو دری، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر سه شنبه به وقت محلی گفت: با توجه به کار علمی مهم انجام شده در ایستگاه فضایی بین‌المللی، همکاری حرفه‌ای ارزشمند آژانس‌های فضایی ما در طول سال‌ها و به‌ویژه با توجه به تجدید توافقنامه ما در مورد همکاری پروازهای فضایی، این یک تحول ناگوار است. ما از بیانیه روسیه در این زمینه غافلگیر شدیم.

 "یوری بوریسوف" رئیس «روسکوسموس» Roscosmos آژانس فضایی روسیه روز سه شنبه با بیان اینکه کشورش پس از سال 2024 از ایستگاه فضایی بین‌ المللی خارج خواهد شد خاطرنشان کرد، مسکو با خروج از تلاش چندجانبه در زمان تنش‌های شدید با روسیه، شروع به تاسیس ایستگاه فضایی خود خواهد کرد.

آژانس فضایی آمریکا (ناسا) پیش از این اعلام کرد که هنوز از قصد روسیه برای خروج از ایستگاه فضایی بین‌المللی آگاه نیست. "رابین گاتنز"  مدیرایستگاه فضایی بین‌المللی ناسا گفت، هیچ خبری رسمی دریافت نکرده‌ایم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا می‌خواهد روابط فضایی آمریکا و روسیه پایان یابد، پاسخ داده بود: خیر، هرگز.

روسیه: تحریم‌ها باعث سقوط ایستگاه فضایی بین‌المللی می شود

کلیدواژه