اسد 12, 1401 11:23 Asia/Kabul
  • روسیه: سفر نانسی پلوسی به تایوان یک اقدام تحریک آمیز آشکار است
    روسیه: سفر نانسی پلوسی به تایوان یک اقدام تحریک آمیز آشکار است

وزارت خارجه روسیه روز سه شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که مسکو سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان را یک اقدام تحریک آمیز آشکار می‌داند.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا سه شنبه در میان هشدارهای چین وارد تایوان شد.

 پلوسی پس از ورود به تایوان که در تاریکی شب مورد استقبال مقامات این جزیره قرار گرفت، با انتشار بیانیه‌ای ادعا کرد که سفرش نقض بیانیه‌های مشترک آمریکا و چین نیست. 

به گزارش رادیو دری، در این بیانیه آمده است: روسیه این سفر را یک اقدام آشکار تحریک آمیز می‌داند که در راستای سیاست تهاجمی آمریکا با هدف مهار همه جانبه چین انجام شده است. 

وزارت خارجه روسیه افزود: روابط پکن و جزیره تایوان موضوع داخلی چین است و پکن حق دارد برای دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی خود در رابطه با موضوع تایوان اقدام کند. 

این بیانیه می افزاید: مسکو معتقد است که تنها یک چین وجود دارد، دولت چین تنها نماینده قانونی تمام سرزمین چین است و تایوان بخشی جدایی ناپذیر این کشور می‌باشد. 

وزارت خارجه چین روز سه شنبه در اعتراض به سفر نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان، سفیر این کشور را احضار کرد. 

ژی فنگ، معاون وزیر امور خارجه چین سه‌شنبه شب نیکولاس برنز سفیر آمریکا در چین را احضار کرد تا درخصوص سفر پلوسی به جزیره تایوان چین، شدیدا اعتراض‌ کند.

چین روز سه شنبه به سفر نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان واکنش نشان داد و از آن به شدت انتقاد کرد. 

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای که پس از ورود پلوسی به جزیره تایوان منتشر شد گفت که سفر رییس مجلس نمایندگان آمریکا به شدت بر روابط سیاسی چین و آمریکا تأثیر می‌گذارد. 

در این بیانیه هشدار داده شده است: این یک عمل بسیار خطرناک، بازی با آتش است. هر که با آتش بازی کند خود را می‌سوزاند. 

این وزارتخانه اضافه کرد که چین قاطعانه با این سفر مخالفت می‌کند و به شدت آن را محکوم می‌کند. 

سفر پلوسی به تایوان، در شرایطی انجام می شود که تنش بین واشنگتن و پکن بالا گرفته است.

کلیدواژه