اسد 16, 1401 17:18 Asia/Kabul
  • اولیانوف: پیشرفت در مذاکرات وین مشهود است
    اولیانوف: پیشرفت در مذاکرات وین مشهود است

سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌ های بین‌ المللی مستقر در وین که ریاست هیات این کشور در مذاکرات جاری درباره رفع تحریم‌ ها در پایتخت اتریش را برعهده دارد، از پیشرفت در روند این مذاکرات خبر داد.

به گزارش رادیو دری، میخائیل اولیانوف، سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌ های بین‌المللی مستقر در وین که ریاست هیات این کشور در مذاکرات جاری درباره رفع تحریم‌ها را برعهده دارد، امروز یکشنبه پس از دیدار با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده گفت وگوهای وین در توئیتی نوشت، مذاکرات برای لغو تحریم‌ ها در وین در حال پیشرفت است.

میخائیل اولیانوف ابراز امیدواری کرد که ادامه این روند مذاکرات وین برای لغو تحریم ها منجر به دستیابی به توافق نهایی شود.

دور تازه مذاکرات رفع تحریم‌ها پس از نزدیک به پنج ماه وقفه، از پنجشنبه گذشته در پایتخت اتریش آغاز شده است.

گفت‌وگوها در حالی به مراحل سرنوشت‌ساز رسیده که رسیدن به خط پایان و توافق نهایی معطل تصمیم‌های سیاسی غرب بویژه ایالات متحده آمریکا، بعنوان طرف نقض کننده برجام است. 

هیات جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که لازمه رسیدن به توافق، پایدار بودن رفع تحریم‌ها به نحوی تضمین شده است و اینکه موضوعی نباید به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران در آینده باقی بماند. 

علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران پیش از آغاز مذاکرات گفته بود: ما ایده‌های پیشنهادی شکلی و محتوایی خود را به‌منظور هموار ساختن مسیر برای جمع‌بندی سریع مذاکرات وین که با هدف اصلاح یک‌ شرایط پیچیده خسارت‌بار ناشی از خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا آغار شده، به طرف‌های مقابل ارائه دادیم. 

باقری تصریح کرد: ایران‌ آماده جمع‌بندی مذاکرات در مدت زمان کوتاهی است، اگر طرف مقابل نیز آماده اقدام مشابه باشد. 

هیات جمهوری اسلامی ایران با اراده و اختیارات لازم برای دست یابی به توافق نهایی در مذاکرات حضور دارد و اگر طرف غربی تعصبات نادرستی را که در تضاد با مذاکرات حرفه‌ای است کنار گذاشته و رفتار مسئولانه‌ای نشان دهد می‌توان در کوتاه‌ترین زمان به توافق نهایی دست یافت. 

خوش‌بینی انریکه مورا به مذاکرات وین

کلیدواژه