سنبله 06, 1401 08:06 Asia/Kabul
  • اوکراین از توافق «همکاری هسته‌ای» با روسیه خارج شد
    اوکراین از توافق «همکاری هسته‌ای» با روسیه خارج شد

اوکراین روز شنبه خبر داد که از توافق همکاری در زمینه انرژی هسته‌ای با روسیه خارج می‌شود.

به خبرگزاری رادیو دری، در بحبوحه جنگ روسیه و اوکراین، کی‌یف روز شنبه خبر داد که از توافق در زمینه انرژی هسته‌ای با روسیه خارج می‌شود.

این در حالی است که  «ولودمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین شامگاه جمعه هشدار داده بود که اوضاع در نیروگاه اتمی زاپوروژیا همچنان بسیار خطرناک است. 

از سوی دیگر روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال خبر داد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خود را برای بازدید اضطراری از نیروگاه اتمی زاپوروژیا طی هفته آینده آماده می‌کنند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که خبرگزاری ریانووستی روز جمعه گزارش داد که در پی بمباران نیروهای اوکراینی، چهار راکت به منطقه رادیوایزوتوپ های نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیا برخورد کرده است. 

به دنبال فضا سازی اخیر رسانه‌های غربی درباره وضعیت این نیروگاه، «دیمیتری مدودوف» معاون رئیس شورای امنیت روسیه اخیرا مقامات اوکراینی و کشورهای غربی را به تلاش برای ایجاد فاجعه‌ای مشابه فاجعه اتمی چرنوبیل در نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا متهم کرد. معاون شورای امنیت روسیه همچنین اتهامات غرب درباره اینکه روسیه در پشت حملات به این نیروگاه است را رد کرد و بی‌اساس خواند. وی تاکید کرد حتی سازمان ملل هم این ادعاها را باور ندارد.

روسیه از تصرف نیروگاه هسته ای اوکراین خبرداد

کلیدواژه