سنبله 18, 1401 12:45 Asia/Kabul
  • تحولات اوکراین؛ هشدار درباره افزایش خطر درگیری مستقیم روسیه و ناتو
    تحولات اوکراین؛ هشدار درباره افزایش خطر درگیری مستقیم روسیه و ناتو

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل هشدار داد، خطر درگیری مستقیم بین روسیه و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به دلیل رویارویی غیرمستقیم دو طرف در اوکراین در حال افزایش است.

به گزارش رادیو دری، "واسیلی نبنزیا"، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل روز پنجشنبه، در نشست شورای امنیت سازمان که به موضوع تامین تسلیحاتی اوکراین اختصاص داشت، گفت: «رویارویی غیرمستقیم کنونی بین ناتو و روسیه در اوکراین، به‌طور واقع بینانه خطر درگیری مستقیم بین آنها را افزایش می‌دهد، علی‌رغم اینکه ادعا می‌شود که مقامات بروکسل هر کاری را انجام می‌دهند تا از چنین سناریویی جلوگیری کنند».

 نبنزیا با اشاره به نقش سران ناتو در اقدامات مقامات کی‌یف، یادآور شد که اوکراین مملو از مربیان نظامی غربی بود که در واقع اقدامات ارتش اوکراین را هدایت می‌کنند.

علاوه بر این، مقامات کی‌یف بدون مشورت با کشورهای خارجی هیچ عملیات نظامی را انجام نمی‌دهد که نمونه بارز آن به اصطلاح عملیات "ضد حمله" علیه مناطق آزاد شده خرسون و زاپوریژیا است که البته نتیجه چنین حمایتی تنها کشته شدن هزاران شهروند اوکراینی و شکست کامل ارتش اوکراین در جریان این "ضد حمله" بود.

  نماینده دائم روسیه در سازمان تاکید کرد: «ادامه عرضه تسلیحات غربی به اوکراین، توازن نیروها و روند عملیات ویژه روسیه برای حفاظت از دونباس را تغییر نخواهد داد.»

 در نشست شورای امنیت، نبنزیا نماینده دائم روسیه و "ایزومی ناکامیتسو"، معاون دبیرکل سازمان ملل نیز از ارسال گسترده تسلیحات نظامی به اوکراین ابراز نگرانی کردند و نسبت به توزیع آنها در خارج از منطقه درگیری هشدار دادند.

مسکو: روسیه در اوکراین با ناتو می‌جنگد

کلیدواژه