سنبله 23, 1401 12:05 Asia/Kabul

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت، هفتمین کنگره جهانی ادیان و مذاهب با هدف ارتقای صلح جهانی و پایداری آن در شهر نورسلطان قزاقستان برگزار می‌شود.

رهبران مذهبی و ادیان سنتی 60 کشور جهان در قالب 130 هیات مذهبی، سیاسی و فرهنگی برای شرکت در هفتمین کنگره جهانی ادیان و مذاهب از امروز (چهارشنبه) به مدت دو روز در نورسلطان قزاقستان گردهم می‌آیند.

حجت‌الاسلام و المسلمین «حمید شهریاری» دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایران پرس در شهر نورسلطان قزاقستان گفت، ایران به‌عنوان کشور پیشرو در جهان اسلام از مفاهیم مشترک و عقلانی برای تقویت صلح جهانی استفاده می‌کند.  

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد، جمهوری اسلامی ایران باید بتواند نشان دهد که یکی از کشورهای پیشرو حامی صلح در جهان است و باید توضیح داده شود دین اسلام، دین خشونت نیست. 

حجت‌الاسلام و المسلمین شهریاری خاطرنشان کرد، جمهوری اسلامی ایران معتقد است وحدت در جهان اسلام و دیگر ادیان الهی باید با همزیستی مسالمت‌آمیز پیگیری شود.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد، طرحی که غرب دنبال می‌کرد با عنوان داعش، چهره دروغ از اسلام بود و 6 سازمان امنیتی جهان داعش را ایجاد کردند تا چهره خشونت‌بار از دین اسلام نشان دهند. 

شهریاری تصریح کرد، واقعیت این است که دین اسلام، دین رحمت و رحمانی است و برای همه ادیان احترام قائل است و کسی که سر جنگ با اسلام ندارد، دین اسلام پذیرای همه ادیان و مذاهب است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار کرد، همزیستی مسالمت‌آمیز در ایران فقط برای مذاهب مختلف اسلامی نیست، بلکه برای ادیان مسیحی و  یهودی و دیگر ادیان بستر مناسبی برای حضور آنان است. 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد، پیگیری صلح و امنیت جهانی از روش‌های عقلانی ضروری است و باید از حضور استعمار در میان ادیان جلوگیری شود تا از وجود برخی اختلاف‌های مذهبی و دینی سوء‌استفاده نکند. 

 

کلیدواژه