سنبله 29, 1401 08:50 Asia/Kabul
  • اولیانوف: ایران تنها عامل شرایط کنونی مذاکرات برجام نیست
    اولیانوف: ایران تنها عامل شرایط کنونی مذاکرات برجام نیست

نماینده روسیه در مذاکرات وین، در واکنش به اتهام‌زنی مجدد مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران، پیشرفت نداشتن مذاکرات وین و حاصل نشدن نتیجه‌ای برای توافق هسته‌ای را به‌دلیل بحران داخلی آمریکا دانست.

به گزارش رادیو دری، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته (دوشنبه) در تلاش برای افزایش فشار بر ایران، ضمن ادعای اینکه راهی بهتر از متن پیشنهادی خودش برای توافق هسته‌ای وجود ندارد، گفت: پاسخ‌های تهران کمکی به توافق نکرد.

میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین دوشنبه‌ شب در توئیتی نوشت، حتی اگر مذاکرات هسته‌ای وین به بن بست رسیده باشد، نمی‌توان ایران را در این مورد به تنهایی مقصر دانست.

اولیانوف تاکید کرد: حتی در صورتی که مذاکرات هسته‌ای به بن بست رسیده باشد، در نتیجه شماری از عوامل گوناگون است و تلاش‌ها برای متوجه کردن تمام تقصیرها علیه ایران، عادلانه نیست.

نماینده روسیه در مذاکرات وین یادآور شد: بخش زیاد این مذاکرات به برنامه‌های سیاسی داخلی طرف دیگر شرکت کننده در این مذاکرات (واشنگتن) وابستگی دارد.

مذاکرات رفع تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران پس از ماه‌ها گفت‌وگوهای فشرده به نقطه‌ای رسیده است که اگر  آمریکا الزامات شکل‌گیری یک توافق پایدار و قابل اتکا را بپذیرد، توافق نهایی در کوتاه‌ترین زمان حاصل خواهد شد.

تهران تاکید دارد که شرط رسیدن به توافق، رفع موثر و پایدار تحریم‌ها به نحوی است که انتفاع اقتصادی مردم ایران تامین شود و موضوعی به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه تهران نماند.

اما دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا که به دلیل مشکلات داخلی و فشار رژیم صهیونیستی قدرت تصمیم‌گیری برای بازگشت به توافق هسته‌ای را ندارد به تاکتیک مقصرنمایی و تعیین ضرب‌الاجل‌های ساختگی متوسل و باعث طولانی شدن روند مذاکرات شده است.

 اولیانوف: قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام نسنجیده بود

کلیدواژه