میزان 04, 1401 12:10 Asia/Kabul
  • انتقاد وزیر خارجه هند از ساختار شورای امنیت سازمان ملل
    انتقاد وزیر خارجه هند از ساختار شورای امنیت سازمان ملل

وزیر امور خارجه هند که کشورش همواره خواستار عضویت در شورای امنیت سازمان ملل بوده، اعلام کرد: ساختار این شورا غیر مؤثر است و باید اصلاح شود.

به گزارش رادیو دری، «سوبرامانیام جایشانکار» وزیر امور خارجه هند اعلام کرد که ساختار شورای امنیت کنونی تاریخ مصرف گذشته و غیر مؤثر شده است.وی همچنین گفت که اصلاح شورای امنیت از حمایت زیاد اعضای سازمان ملل متحد برخوردار است.

جایشانکار که در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخن می گفت، تأکید کرد: شورای امنیت این گونه دیده می شود که در آن برخی قاره‌ها و مناطق کاملا از حق رأی گیری در گردهمایی محروم شده اند.

وی افزود: هند به نوبه خود آمادگی دارد، در این باره، مسؤولیت بزرگی را برعهده بگیرد و آنچه ما خواستار آن هستیم مذاکرات جدی و صادقانه در مورد این موضوع مهم است.

در همین راستا، ساعاتی پیش آنتونیو کاستا نخست وزیر پرتغال در مجمع عمومی سازمان ملل با درخواست برای گسترش شورای امنیت سازمان ملل متحد، خواستار گنجاندن هند، برزیل و قاره آفریقا در شورای امنیت سازمان ملل شد.

کاستا افزود: ما به یک شورای امنیت چابک و کارآمد نیاز داریم که بتواند به چالش های قرن بیست و یکم پاسخ دهد.

اولاف شولتس صدراعظم آلمان نیز خواستار انجام اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل شد و گفت که کشورش سزاوار داشتن کرسی دائم در این شورا است.

حدود یک ماه پیش نیز عبدالله شهید رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستار تسریع اصلاحات در شورای امنیت شد و گفت: این شورا باید بازتاب دهنده واقعیت ژئوپلتیک فعلی جهان باشد.

ایران: انفعال شورای امنیت، رژیم اسرائیل را برای تداوم جنایت گستاخ‌تر کرده است

کلیدواژه